do not follow here
Chang´e < LIVING fUTURE

Čínská družice Change 5-T1 dorazila na oběžnou dráhu Měsíce, dláždí cestu pro další misi

Vesmírná sonda Change 5-T1 úspěšně vstoupila na cirkulární oběžnou dráhu Měsíce, jde o další krok Čínské vesmírné agentury (CNSA) v průzkumu Měsíce, který v rámci programu Change vyvrcholí misí, jež má dopravit dva kilogramy hornin zpátky na Zemi. Jde o první aktivitu na povrchu Měsíce za posledních 30 let a Čína je dnes jediná země, která má aktivní lunární program. Je však třeba zmínit, že v západních zemích probíhá několik privátních programů, jejichž cílem je také přistát na Měsíci, tím nejvýraznějším je soutěž Google Lunar XPRIZE.



Change 5-T1 (někdy označovaná také jako Change 4) je přípravou na následující misi Change 5, která je aktuálně v plánu na rok 2017, ale podle některých expertů může proběhnout už příští rok. To už by se měly vzorky hornin z Měsíce dostat na Zemi, než ale tato mise proběhne, bude na Měsíc dohlížet z oběžné dráhy právě družice Change 5-T1.

Change 5-T1 se dostala do vesmíru už v říjnu loňského roku, kdy společně s návratovým modulem obletěla Měsíc, nabrala rychlost a vrátila se zpátky k Zemi. Tady se návratový modul oddělil a vstoupil při vysoké rychlosti do atmosféry, šlo o hlavní část mise Change 5-T1, která měla prověřit výdrž návratového modulu, který následně úspěšně přistál na povrchu.

V druhé části mise se družice Change 5-T1 vrátila zpátky k Měsíci, nejprve do Lagrangeova bodu L2 systému Země-Měsíc, aby 11. ledna s pomocí několika zážehů vstoupila na orbitu Měsíce. Dva dny poté s pomocí dalších zážehů trysek vstoupila družice na téměř kruhovou oběžnou dráhu, ve výšce přibližně 200 kilometrů. 

Zde se budou v následujících měsících zkoušet kotvící manévry s další, imaginární, družicí. Ty jsou nutné pro realizaci následující mise, při které se bude muset sonda vracející se z povrchu Měsíce spojit s dalším modulem na oběžné dráze, který ji dopraví zpátky na Zemi.

Kromě toho bude Change 5-T1 také zkoumat povrch Měsíce a hledat vhodné místo pro přistání svého nástupce Change 5. Čína zatím nespecifikovala, zda má už vybrané místo přistání, takže nezbývá než čekat.

Čína oslavila úspěch koncem loňského roku, když dopravila na povrch Měsíce rover Yutu při misi Change 3. Stala se tak teprve třetí zemí, která na povrch Měsíce úspěšně dosedla. Vyrobené je také dvojče tohoto roveru, které se mělo dostat na Měsíc v případě selhání mise Change 3. Doposud není zřejmé, co s náhradním roverem bude.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o misi Change 5-T1

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Chang´e

Načítám stránku...
x zrušit