Evropská vesmírná agentura úspěšně otestovala experimentální návratový modul IXV

ESA (European Space Agency) ve středu vypustila raketu Vega s experimentálním modulem IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), který slouží pro otestování nových technologií pro návrat z vesmíru do atmosféry Země. Evropa zatím nedisponuje technologií, která by umožnila návrat astronautů nebo experimentů zpátky na Zemi a snaží se to změnit právě tímto programem. Po startu v odpoledních hodinách našeho času vystoupalo IXV až do výše 412 kilometrů, aby se odtud vrátilo s vysokou rychlostí zpátky do atmosféry planety. Dvě hodiny po startu přistálo IXV úspěšně v Pacifickém oceánu nedaleko Galapág.

IXV / Space Rider

IXV / Space Rider (Intermediate eXperimental Vehicle) je testovací plavidlo Evropské vesmírné agentury, na jehož základě chce ESA vyvinout automatickou nákladní loď.Po oddělení od rakety Vega ve výšce 340 kilometrů nad povrchem, pokračoval modul IXV ještě výš až nad oběžnou dráhu Mezinárodní vesmírné stanice. Odtud se IXV pomocí trysek nasměrovalo zpátky k Zemi. Při návratu dosáhl modul hypersonických rychlostí, ze kterých zpomalil díky tření v atmosféře a následně také pomocí padáků. Po dopadu do oceánu byl potom vyloven lodí Nos Aries. Průběh letu byl zaznamenáván třemi stovkami senzorů, jejichž data poslouží pro další fázi vývoje.

První výsledky právě proběhnutého testu lze očekávat za šest týdnů. Následovat bude další fáze programu nazvaného PRIDE (Programme for Reusable In-Orbit Demonstrator for Europe). Dalším krokem je vývoj letounu PRIDE, který bude létat do vesmíru na raketě Vega a přistávat bude na ranveji, podobně jako raketoplány NASA.

Animace průběhu mise
Start rakety Vega
Plány na vylovení IXV z oceánu
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Space Rider