do not follow here
Rosetta < LIVING fUTURE

Rosetta málem ztratila spojení se Zemí, průlet proudem plynů a prachu se mohl vymstít

Evropská vesmírná sonda Rosetta nahnala minulý víkend strach operátorům v řídícím středisku v německém Darmstadtu. Při jednom z blízkých průletů kolem komety totiž prolétla jedním z proudů prachu a vodních par tryskajících z povrchu, což omezilo operace přístrojů na palubě sondy. Problémy se týkaly hlavně navigace a komunikace, které v některých momentech úplně vypadly. Týden po incidentu je kometa opět v pořádku, bude ale nutné upravit plány na průlety kolem komety, Rosetta už se nebude kometě přibližovat na takovou vzdálenost.



Oběžná dráha sondy kolem komety není kruhová, ani pravidelná. Operační středisko navádí sondu pravidelně na blízké průlety, při kterých jsou mimo jiné pozorovány změny na povrchu komety jak se přibližuje ke Slunci. S přibližováním se ke středu sluneční soustavy stoupá teplota na kometě, to vede k zahřívání nitra komety, ve kterém začne vznikat pára, která s dalším materiálem, jako je prach a jiné chemické sloučeniny, vyvěrá na povrch v podobě gejzírů, které společně tvoří majestátní ocas komet.

Jedním z těchto proudů proletěla minulý víkend Rosetta ve vzdálenosti asi 14 kilometrů od povrchu komety. Proud narazil do jednoho ze solárních panelů a způsobil tak nechtěnou rotaci sondy. K tomu navíc došlo k usazení zrnek prachu na navigačním zařízení, které podle pozice hvězd určuje orientaci Rosetty. Zařízení zrnka bralo jako hvězdy a snažilo se je najít na mapě, podle které měla být sonda stabilizována. Výsledkem bylo to, že anténa pro komunikaci se Zemí přestala pracovat, protože najednou mířila úplně jinam. Na to se sonda uvedla do pohotovostního režimu, ve kterém je primárním úkolem navázat komunikaci se Zemí.

Spojení bylo opět navázáno, když byla Rosetta asi 75 kilometrů od komety. Během pondělí už byla sonda zase v normálním režimu, v dobrém stavu a po kontrole nedošlo k žádnému výraznému poškození. Aktuálně se nachází ve vzdálenosti 400 kilometrů a bude později přiblížena na stovku kilometrů.

Budoucí blízké průlety budou muset být upraveny, aby se podobný incident věc neopakoval. S přibližováním komety ke Slunci bude koma komety nadále sílit a proudy plynů a prachu budou ještě intenzivnější. Uklidňovat se kometa začne znovu v srpnu, kdy dosáhne perihelia, největšího přiblížení ke Slunci.

Rosetta detekovala molekulární dusík
Kometa 67P/C-G obsahuje molekulární dusík, tedy v podobě N2 jak jej známe z naší atmosféry. Vznik této molekuly je podle vědců podmíněn velmi nízkými teplotami a napovídá o podmínkách, které panovaly při vzniku komet, které měly vzniknout při vzniku celé sluneční soustavy. Více na komety.cz nebo ESA.int.

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Rosetta

tag icon
Další články z kategorie
Rosetta
Načítám stránku...
x zrušit