do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Nově objevená obří planeta u drobné hvězdy je tak velká, že odporuje současným teoriím

Velké hvězdy umožňují formaci velkých planet a u malých hvězd zase jednoduše vznikají menší planety. Nově objevená exoplaneta je ale tak velká v porovnání k velikosti hvězdy, kterou obíhá, že její formaci nelze podle současných teorií vysvětlit. Jedná se o planetu NGTS-1b, je větší než Jupiter a obíhá velmi blízko své hvězdě NGTS-1, která má asi poloviční velikost jako naše Slunce. Informace o tomto objevu přináší článek v magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.Aktuální teorie umožňuje u malých hvězd jakou je NGTS-1 formaci pouze malých, skalnatých planet jako je Země nebo Mars. Z celkové hmoty, ze které takový hvězdný systém vzniká, jde totiž velká část na formaci centrální hvězdy a pouze zlomek zůstává na vznik planet - u sluneční soustavy má Slunce 99 % veškeré hmoty a na planety, měsíce a planetky zbývá pouhé procento.


Hvězda a planeta
Hvězda NGTS-1 je červený trpaslík typu M, patří tedy mezi nejčastější a nejmenší typy hvězd v naší galaxii (až 75 % hvězd v Mléčné dráze jsou červení trpaslíci). Její celková hmota je asi 61 % hmoty Slunce (velikost má asi 57 % velikosti Slunce). Od Sluneční soustavy je NGTS-1 vzdálena asi 600 světelných let. NGTS-1b je teprve třetí objevenou planetou, která obíhá hvězdu tohoto typu (předchozí jsou Kepler-45b a HATS-6b). Nově objevená planeta je z těchto tří největší - má o 33 % větší velikost než Jupiter (naopak má ale pouze 81 % jeho masy) a obíhá svou hvězdu za 2,6 dní ve vzdálenosti asi 0,03 AU.
Teleskop
NGTS-1b je první exoplaneta objevená teleskopu Next-Generation Transit Survey (NGTS), který se nachází v Chile, kde je součástí observatoře Paranal. Jde o 12 teleskopů, které společně od začátku roku 2016 zkoumají oblohu a hledají pravidelně pohasínající hvězdy,, což je jedna z cesta jak hledat vzdálené planety (na stejném principu funguje i vesmírný teleskop Kepler). Teleskop NGTS roboticky monitoruje světlo přicházející od stovek tisíc hvězd na jižní polokouli.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit