do not follow here
Lety do vesmíru < LIVING fUTURE

NASA udělila kontrakty na návrhy základního modulu pro měsíční orbitální stanici

NASA udělila 1. listopadu kontrakty pěti společnostem, aby předvedly svůj přístup k tomu, jak by navrhly základní stavební kámen nové orbitální stanice pro cesty do hlubokého vesmíru. Nová vesmírná stanice označovaná jako Deep Space Gateway má být umístěna na oběžné dráze Měsíce a má sloužit astronautům jako výchozí bod pro průzkumné mise. Základní modul má obsahovat zdroj energie a pohonnou jednotku, která udrží stanici na stabilní oběžné dráze.



Kontrakt byl udělen společnostem Boeing, Lockheed Martin, Orbital ATK, Sierra Nevada Space Systems a Space Systems Loral. Celková částka, kterou NASA rozdělí mezi těchto pět společností činí 2,4 milionu dolarů. V základním zadání je, že navrhovaný modul má poskytovat elektrickou energii celé stanici, má obsahovat pohonnou jednotku založenou na solárně-elektrickém pohonu a v neposlední řadě bude zprostředkovávat komunikaci.

Deep Space Gateway
NASA plánuje postavit částečně automatickou stanici mezi Zemí a Měsícem ve dvacátých letech, která má sloužit pro cesty hlouběji do vesmíru nebo na povrch Měsíce. Celkem má mít hmotnost kolem 9 tun (ISS má přes 400 tun) a kromě základního modulu bude obsahovat také obytný modul, dokovací modul pro vesmírné lodě, vzduchový zámek pro přístup do vesmíru a modul s laboratoří. NASA se v září domluvila s ruskou vesmírnou agenturou Roskosmos na společném postupu při výstavbě stanice. Vesmírná stanice má být vybavena vlastním solárně-elektrickým pohonem, který jí umožní udržet nebo měnit oběžnou dráhu kolem Měsíce, ale také podstoupit vlastní průzkumné mise. Tento pohon by měl využívat sluneční energii z vysoce efektivních solárních panelů a malé množství chemického paliva, které bude za pomoci Hallových trysek pohánět stanici. Jde o typ iontového pohonu, který by NASA chtěla vyvinout dál pro cesty k Marsu. NASA sama vyvíjí pohon, který by byl aplikovatelný na vesmírné stanici, v rámci udělených kontraktů však dává pěti společnostem možnost přijít s vlastním řešením.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Lety do vesmíru

Načítám stránku...
x zrušit