do not follow here
Orion < LIVING fUTURE

Servisní modul pro Orion se sestavuje v Brémách, ESA dokončuje první a už pracuje na druhém

Evropská vesmírná agentura spolupracuje s tou americkou při přípravě první nepilotované mise nové vesmírné lodi Orion. Evropským příspěvkem je servisní modul, který bude při první průzkumné misi (Exploration mission 1, EM-1) součástí lodi Orion při obletu Měsíce. Evropský modul vychází z prověřené technologie automatických lodí ATV, které zásobovaly ISS mezi roky 2008 a 2014 a poskytne Orionu pohon, energii a u pilotovaných letů se také postará o cirkulaci vody a kontrolu teploty a atmosféry.Servisní modul ESA obsahuje na 11 kilometrů kabelů, které propojí solární panely, pohonnou jednotku a zajistí obsluhu mnoha dalších systémů potřebných pro chod celé lodi. Evropské týmy pracují na směny 24 hodin denně, aby stihly termín dodání do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě v létě příštího roku, kde bude servisní modul integrován s Orionem. Následně bude celý komplex převezen do Ohia k důkladnému testování.

Aktuální start mise EM-1 je plánován na prosinec 2019 - červen 2020 a vesmírná loď Orion při něm stráví 3 týdny ve vesmíru, při obletu Měsíce. Mise bude nepilotovaná, jejím hlavním cílem je prokázat, že všechny systémy na palubě Orionu i servisního modulu fungují jak mají. Půjde také o první misi nové rakety SLS, kterou NASA vyvíjí pro lety za oběžnou dráhu naší planety.

EM-1 vydláždí cestu druhé průzkumné misi, tentokrát už s lidskou posádkou v roce 2022 nebo 2023. Cílem druhé průzkumné mise původně měla být planetka, která by předtím byla odtažena automatickou sondou na oběžnou dráhu Měsíce. V dubnu tohoto roku však došlo ke změně a během EM-2 by měla posádka lodi Orion vynést na oběžnou dráhu Měsíce první části plánované lunární orbitální stanice Deep Space Gateway.

Mezitím v německých Brémách začínají práce na druhém servisním modulu, který bude Orion doprovázet při první misi s lidskou posádkou. Spolupráce NASA a ESA při misích Orion je pokračováním partnerství, kterého obě agentury hojně využívají při stávajících misích na Mezinárodní vesmírné stanici.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Orion

Načítám stránku...
x zrušit