do not follow here
Oumuamua < LIVING fUTURE

Mezihvězdná planetka Oumuamua je velmi dlouhá, tmavě červená a cestovala k nám zřejmě miliony let

Na konci října astronomové poprvé pozorovali objekt od jiné hvězdy, který se přiblížil ke Slunci, dostal jméno Oumuamua. Když zjistili, že jde o mezihvězdného cestovatele, obrátila se k němu zrcadla těch nejvýkonnějších teleskopů na Zemi i ve vesmíru, aby o něm zjistili co nejvíce informací, než zase opustí sluneční soustavu a zamíří do mezihvězdného prostoru. Výsledky těchto pozorování ukazují, že jde o velmi protáhlý objekt s tmavě červenou barvou, bez přítomnosti jakéhokoliv prachu na povrchu. Nové informace o Oumuamua byly publikovány 20. listopadu v magazínu Nature.

Z měření vyplývalo, že planetka výrazně mění svou zářivost jak rotuje kolem svojí osy jednou za 7 hodin a 20 minut. Z toho astronomové vyvozují, že jde o velmi protáhlý objekt, jehož nejdelší osa je až 10x delší než ta nejkratší. Jeho povrch má tmavě červenou barvu, podobně jako mnoho objektů ve sluneční soustavě. Měření navíc ukazují, že na jeho povrchu se nevyskytuje žádný prach, je zcela holý a složený pravděpodobně z tvrdé skály nebo kovů. Astronomové na Oumuamua nečekají ani led, ani jiné volatilní sloučeniny.

Analýzou oběžné dráhy astronomové vypočítali, že k Oumuamua dorazil přibližně ze směru od hvězdy Vega rychlostí 95 000 km/h. Při této rychlosti, však musel objekt cestovat tak dlouho, že se Vega nacházela zcela jinde, na to, aby pocházel od ní. Podle vědců mohl Oumuamua cestovat mezihvězdným prostorem stovky milionů let než narazil na sluneční soustavu.

Dnes míří Oumuamua zase ven ze sluneční soustavy, už se nikdy nevrátí, přesto astronomové nadále pozorují tento malý, protáhlý objekt a pokoušejí se o něm zjistit co nejvíce informací. Podle odhadů navštíví sluneční soustavu každý rok nejméně jedna taková planetka, doposud však nebyla žádná zachycena a analyzována.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o objevu Oumuamua

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Oumuamua

tag icon
Další články z kategorie
Oumuamua
Načítám stránku...
x zrušit