do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Nově pozorovaná planetární dvojčata vnáší nové světlo do teorie o nafukování horkých jupiterů

Mezi objevenými exoplanetami se často vyskytuje jedna třída planet: jde o plynné obry, které na rozdíl od situace ve sluneční soustavě obíhají velmi blízko svým mateřským hvězdám. Pozorování teleskopy však ukazují, že na rozdíl od Jupiteru nebo Saturnu jsou tyto planety výrazně větší i když mají podobnou nebo menší hmotnost. Nová studie přichází s vysvětlením na základě pozorování podobných planet u různých hvězd.Horké jupitery obíhají své hvězdy často během jednotek dní, jsou jim tedy velmi blízko, jde o zlomek vzdálenosti planety Merkur od Slunce. Jejich hmotnost se často pohybuje v podobných mezích jako u planet Jupiter a Saturn v naší sluneční soustavě, jejich rozměry jsou však nepoměrně větší. Vědci se tento fenomén pokouší vysvětlovat různými teoriemi, jedna z nich připisuje původ nafukování těchto planet výměně tepelné energie mezi mateřskou hvězdou a planetou.

Aby tuto teorii prokázali, podívali se astronomové havajským teleskopem W. M. Keck na dvě podobné exoplanety, které našli v datech z vesmírného teleskopu Kepler. Hledali však pouze takové exoplanety, které obíhají specifický druh hvězdy - červeného obra. Jde o hvězdy ve finální fázi hvězdného života, kdy dochází k nafukování horní vrstvy její atmosféry, jejíž materiál se tak dostává dál od jádra. V takovéto situaci by měl horký jupiter v její blízkosti přijímat ještě více tepla a nafouknout se tedy ještě víc.

Nová pozorování podle všeho potvrzují zmíněnou teorii: obě planety mají poloviční hmotnost planety Jupiter a obě mají rozměry o 30 % větší než Jupiter, což by odpovídalo nafouknuté planetě. Vzhledem k velmi podobným podmínkám oběhu a velmi podobným charakteristikám planet se zdá, že by zde mohla existovat souvislost.

Je však těžké dělat závěry z pozorování pouhých dvou hvězd a exoplanet. Podle vědců jsou ale pozorování v souladu s předpokládanou teorií o nafukování planet způsobeném výměnou tepla mezi hvězdou a planetou. Hledání dalších podobných planet u červených obrů tak pokračuje a astronomové sbírají další informace b které by jejich teorii potvrdily.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit