Materiál z ocasu komety 67P obsahuje z poloviny organické molekuly

Vědcům se podařilo analyzovat materiál, který do vesmíru vypouští kometa 67P, kterou po dva roky obíhala evropská sonda Rosetta na její cestě kolem Slunce. Podle jejich analýzy je 45 % materiálu v ocasu komety tvořeno organickými sloučeninami, zbytek materiálu je tvořen minerály, hlavně silikáty, které podle vědců nikdy nereagovaly s vodou. Výsledky, které vědcům poodkrývají vznik podobných komet, byly publikovány ve vědeckém magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Kometa 67P/C-G, reálné barvy

Kometa 67P/C-G, reálné barvy Kometa 67P/C-G v reálných barvách pořízená kamerou OSIRIS na vesmírné sondě Rosetta. Snímek byl pořízen ze vzdálenosti 120 kilometrů.Když se kometa na svojí oběžné dráze přiblíží Slunci, začne se zahřívat a do té doby zmrzlý led se vypařuje a bere s sebou i zrnka hornin z povrchu komety. Právě tento materiál analyzovala sonda Rosetta, která kometu 67P/Churyumov-Gerasimenko pozorovala z její oběžné dráhy při přiblížení Slunci. Zachyceno bylo celkem 35 tisíc zrnek prachu, ze kterých bylo vybráno 30 takových, aby byla zajištěna smysluplná analýza tohoto vzorku.

Analyzovaná zrnka měla velikost od setiny milimetru až po celý milimetr a byla zkoumána nejprve mikroskopem a následně bombardována ionty india. Následně odštěpený materiál byl spektroskopicky analyzován instrumentem COSIMA (Cometary Secondary Ion Mass Analyser).

Výsledky ukazují, že složení vybraných zrnek je vzájemně srovnatelné, vyvozují z toho, že obdobné složení by tedy mělo mít i jádro komety. Organické molekuly tvoří 45 % látek a zařazují tak kometu 67P mezi tělesa s nejvyšším obsahem uhlíku, která byla takto prozkoumána. 

Zbylých 55 % hmotnosti materiálu pak tvoří minerální sloučeniny, zejména silikáty. Vědce zarazilo, že v podstatě všechny minerály vznikly mimo prostředí obsahující vodu. Přestože kometa 67P, stejně jako jiné komety, vodu obsahuje, materiál, ze kterého je složená s vodou nikdy nereagoval. V kometě se voda nachází ve formě ledu a chová se tak v podstatě jako další horniny.

Z chemických prvků obsahuje kometa 67P po 30 % vodíku, uhlíku a kyslíku, zbylých 10 % je potom křemík, železo, magnesium a další.

Vesmírná sonda Rosetta prozkoumala kometu jako doposud žádná jiná, nebyla však první, která zkoumala komety zblízka. Hned několik vesmírných sond (Giotto, Vega 1 a 2, Suisei a Sakigake) bylo vypraveno k Halleyově kometě v 80. letech. Dále mise Stardust, která posbírala vzorky materiálu z ocasu komety Wild 2 a dopravila je k analýze na Zemi a mise Deep Impact, která vystřelila projektyl ke kometě Tempel 1, aby prozkoumala její složení pod povrchem.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Kometa 67P/C–G

Sonda Rosetta pozorovala kometu 67P jak mění svou barvu z červené na modrou a zase zpět

7. 2. 2020 (novější než zobrazený článek)

Evropská sonda Rosetta strávila dva roky na oběžné dráze komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Během tohoto času se povrch komety výrazně proměnil v závislosti na vzdálenosti od Slunce. Nová studie publikovaná v magazínu Nature odhaluje, jaké procesy vedly k tomu, že kometa i její ocas postupně měnily barvu mezi namodralou a načervenalou.

celý článek

Jaké by to bylo stát na povrchu komety? Podívejte se na video

25. 4. 2018 (novější než zobrazený článek)

Vesmírná sonda Rosetta už sice kolem komety 67P/C-G neobíhá, přesto se objevují stále nové materiály z dat, která poslala na Zemi před několika lety. Jedním z takových kousků je animace z povrchu komety poskládaná ze snímků z Rosetty. V krátké animaci to vypadá jako by sněžilo, jde však kombinaci hvězd na pozadí a poletujícího prachu. Evropská sonda Rosetta odletěla ke kometě 67P/Churyumov–Gerasimenko v roce 2004, přiletěla k ní v roce 2014 a svou misi skončila v září 2016.

celý článek

Finalisté mezi budoucími misemi NASA: návrat vzorků hornin z komety, nebo dron na Titan

27. 12. 2017 (novější než zobrazený článek)

Americká vesmírná agentura vybrala dva finalisty mezi misemi, které by se měly uskutečnit v polovině dvacátých let v rámci programu New Frontiers, jehož součástí je například také mise New Horizons. Jednou z těchto misí, které se budou ucházet o realizaci, je CAESAR, při které by měla robotická sonda navštívit kometu 67P a přivézt z ní vzorky zpátky na Zemi, další je potom robotický dron DRAGONFLY, který by brázdil nebe Titanu, největšího měsíce planety Saturn.

celý článek

Philae kontaktoval Rosettu a je v pořádku, připravuje se na obnovení vědeckých operací

14. 6. 2015

V noci ze soboty na neděli dostali operátoři v řídícím středisku mise Rosetta v německém Darmstadtu signál pocházející z povrchu komety. Nebyl to nikdo jiný než Philae, přistávací modul, který se v listopadu odmlčel, když mu došla energie. Mezitím se ale kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko přiblížila Slunci a podle všeho teď dopadají paprsky na solární panely přistávacího modulu, který podle operátorů ESA přistál na příliš stinném místě na to, aby mohl pracovat. Teď je ale všechno jinak a očekává se další kontakt a možnost zkoumat kometu přímo z jejího povrchu.

celý článek

Rosetta málem ztratila spojení se Zemí, průlet proudem plynů a prachu se mohl vymstít

6. 4. 2015

Evropská vesmírná sonda Rosetta nahnala minulý víkend strach operátorům v řídícím středisku v německém Darmstadtu. Při jednom z blízkých průletů kolem komety totiž prolétla jedním z proudů prachu a vodních par tryskajících z povrchu, což omezilo operace přístrojů na palubě sondy. Problémy se týkaly hlavně navigace a komunikace, které v některých momentech úplně vypadly. Týden po incidentu je kometa opět v pořádku, bude ale nutné upravit plány na průlety kolem komety, Rosetta už se nebude kometě přibližovat na takovou vzdálenost.

celý článek

Nové poznatky z Rosetty naznačují, že voda v oceánech na Zemi nepochází z komet

14. 12. 2014

Nová měření pořízená sondou Rosetta přinesla poměr těžké a lehké vody nacházející se v okolí komety 67P/C-G. Tento poměr je charakteristický pro každé místo ve sluneční soustavě a vědci podle něj hledají původ vody v oceánech naší planety. Za původce vody na Zemi doposud považovali komety, které obsahují velké množství vody. Přímá pozorování ale ukazují, že poměr těžké a lehké vody je na nich odlišný a tak se pozornost obrací ke druhému kandidátu - planetkám.

celý článek

Kometa 67P/C-G je šedá i na prvních barevných snímcích z Rosetty

13. 12. 2014

První snímky komety 67P/C-G v reálných barvách nepřinesly žádná překvapení, kometa je v podstatě bezbarvá, tmavě šedá. Kdybychom měli možnost vidět kus jejího povrchu na vlastní oči byl by podobný třeba uhlí, jen o něco světlejší. Už dřívější pozorování ukazovala na v průměru šedou barvu komety, až nyní se vědcům podařilo spojit několik různých fotografiích pořízených s různými filtry, výsledek je však víceméně podobný jako předchozí černobílé snímky.