do not follow here
Alfa Centauri < LIVING fUTURE

Hvězdný systém Alfa Centauri by mohl obsahovat skalnaté planety, které nelze jednoduše detekovat

Astronomové z Yale University se podívali na sousední hvězdný systém čerstvým pohledem. Pracovali s už existujícími daty z několika teleskopů a vyšlo jim, že detekovat planety v sousední soustavě nemusí být až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Kolem jedné ze tří hvězd tohoto systému by tak mohly obíhat planety i několikrát větší než Země, ale i menší.Aktuálně víme o jedné exoplanetě u hvězdy Proxima Centauri a o další u Alfa Centauri B. Další planety zatím nebyly pozorovány, to však astronomy nijak neodrazuje, spíš naopak. S objevem exoplanet u vzdálenějších hvězd se stále obracejí k té sousední v naději, že i u ní bude multiplanetární systém vhodný ke zkoumání na dálku i zblízka.

Výzkumníci postupně prošli všechny oblasti hvězdného systému Alfa Centauri rozdělené do mřížky a u každé její části si kladli otázku, zda by dokázali na tomto místě detekovat skalnatou planetu podobnou Zemi. Velmi často dostali odpověď "ne". Kolem hvězdy Alfa Centauri A by tak mohly klidně obíhat planety menší než 50 hmotností Země a my bychom je nemuseli detekovat. U hvězdy Alfa Centauri B je tato hranice 8 hmotností Země a u Proxima Centauri se jedná o polovinu hmotnosti naší planety.

Zároveň však podle vedoucí studie publikované v magazínu Astronomical Journal Debry Fischerové byla v podstatě vyloučena existence masivních planet jako je Jupiter nebo Saturn. Kdyby masivní plynné obry obíhaly některou z tamních hvězd, pravděpodobně bychom o nich už věděli.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Alfa Centauri

tag icon
Další články z kategorie
Alfa Centauri
Načítám stránku...
x zrušit