Podle aktuálního plánu NASA pro starty vesmírných misí odsunula společnost SpaceX dva testovací lety své nové vesmírné lodi Crew Dragon určené pro dopravu astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Podle původního plánu měl první let bez posádky proběhnout v dubnu 2018 a další, s posádkou, pak v srpnu. Aktuální plán letů ale počítá s prvním testovacím letem bez posádky v srpnu a s posádkou potom koncem roku. Společnost SpaceX odkládá lety často, stojí za tím snaha o maximální bezpečnost a úspěch každé mise.
Nový termín startu lodí Crew Dragon se s novým plánem přiblížil plánů společnosti Boeing, která pro NASA také vyvíjí vesmírnou loď pro dopravu astronautů na ISS. Obě společnosti teď plánují první test bez posádky na srpen a je otázkou, kdo dokáže jako první vynést astronauty na oběžnou dráhu v testu druhém. Boeing má zatím v plánu provést druhý let v listopadu, SpaceX o měsíc později. Jak je ale známo, vše se může ještě změnit - bezpečnost je totiž vždy na prvním místě.
NASA aktuálně počítá s ostrým startem cest astronautů na oběžnou dráhu od poloviny příštího roku. Umožnila to také domluva společnosti Boeing, která získala možnost zakoupit tři místa v ruském Sojuzu v rámci dohody s ruskou společností RSC Energia, která je součástí ruské vesmírné agentury Roskosmos. Je tedy vidět, že NASA tak nějak počítá s dalším potenciálním zpožděním vývoje nových vesmírných lodí.
10. 1. 2018 V roce 2018 pravděpodobně poletí do vesmíru dvě nové vesmírné lodě soukromých společní Boeing a SpaceX, proběhnout by měly alespoň testovací starty bez posádky. Od příštího roku pak lze očekávat už pravidelné lety soukromých společností na ISS s posádkou. Obě firmy spolupracují s NASA, s jejíž technickou pomocí a financemi jsou nové lodě pro lety na ISS vyvíjeny. Obě společnosti kromě toho upravují startovací rampy a další vybavení pro posádku, jako jsou například skafandry.
Boeing, CST-100 Starliner
V průběhu roku 2018 proběhne několik testů finálního modulu Starlineru, mezi nimi test přerušení startu na rampě, let bez posádky k ISS a možná i první let s dvoučlennou posádkou. Společnost Boeing bude létat s raketou United Launch Alliance Atlas V, která by měla být během tohoto roku certifikována pro lidské lety.
Samotnou kapsli CST-100 vyvíjí Boeing společně s firmou Bigelow Aerospace, která vyvíjí také nafukovací obytné moduly pro nízkou oběžnou dráhu. Jeden z prototypů je aktuálně instalovaný na ISS a využívaný jako skladovací prostor. V blízké budoucnosti chce Bigelow Aerospace vystavět na oběžné dráze první komerční stanici - hotel, na který se bude létat právě se Starlinerem.
Vlastnosti Starlineru:
- kapacita: 7 členů posádky,
- objem: 11 m3,
- hmotnost: 13 tun i s nákladem a posádkou
SpaceX, Crew Dragon
SpaceX plánuje první misi Crew Dragonu (někdy také Dragon 2, Dragon V2, nebo DragonRider) do vesmíru už na druhé čtvrtletní 2018. Jde o modifikaci už fungujícího Dragonu, který na ISS vozí zásoby a experimenty pro posádku. Ve třetím čtvrtletí by pak ještě mělo dojít k prvnímu letu s posádkou, během kterého budou dva astronauti NASA dopraveni na ISS a zpátky na Zemi. Dragon poletí na špici rakety Falcon 9.
Společnost SpaceX vyvíjí vesmírnou loď Dragon pro posádku i pro jiné cíle než je nízká oběžná dráha Země. Kromě obletů Měsíce plánuje CEO SpaceX Elon Musk na začátku dvacátých let také cestu Dragonu na Mars (verze Dragon Red) a do budoucna i dál do sluneční soustavy.
Vlastnosti Crew Dragonu:
- kapacita: 7 členů posádky,
- objem: 10-14 m3,
- hmotnost: 6,4 tun + náklad 3,3 tuny pro lety na oběžnou dráhu
Více informací