do not follow here
Biologie < LIVING fUTURE

Rostliny se na souši objevily zřejmě o 100 milionů let dříve, než se doposud uvažovalo

Nová studie v magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences USA přichází se závěrem, že první rostliny se na souši objevily už před 500 miliony lety, tedy o téměř 100 milionů let dříve, než předpokládaly dosavadní výzkumy. Celé dlouhé čtyři miliardy let, které tomuto momentu předcházely, byly na Zemi kontinenty bez života, který se soustředil pouze pod vodní hladinou.Dosavadní odhady příchodu rostlin na kontinenty vycházely téměř výhradně z datování nalezených fosílií, které dosahovaly maximálního stáří 420 milionů let. Nový výzkum však pracuje s metodou tzv. molekulárních hodin, který odhaduje stáří nejstaršího společného předka podle rozdílu v genech existujících rostlin.

Podle vědců, kteří se na výzkumu podíleli, totiž nelze dobře odhadnout stáří prvních suchozemských rostlin podle fosílií, protože jejich nálezy nevyplňují celou časovou osu. Díky tomu jsou mezi jednotlivými fosíliemi příliš velké časové rozestupy a tedy odhad stáří první suchozemské rostliny musí být nepřesný.

Místo toho se zaměřili na rozdíly v genech současných rostlin, které převedli na časová období, která bylo potřeba pro dosažení těchto evolučních změn. Datované fosílie přitom použili také, pomohly jim upřesnit některé konkrétní časové rozdíly a zasadit zkoumané změny do už známé reality.

Při hledání doby, kdy existoval společný předek dnešních rostlin, vědci použili různé genetické rozdíly mezi různými rostlinami. Zkoumání odlišných genetických rozdílů však výsledné stáří neovlivnilo.

Výsledky jejich práce umísťují první suchozemské rostliny do období středního kambria, tedy podobně jako první suchozemská zvířata. Tento výzkum bude mít dopad například do zkoumání změn v atmosféře naší planety v minulosti, protože právě rostliny na souši začaly konzumovat oxid uhličitý v atmosféře a místo něj vypouštět kyslík.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Biologie

Načítám stránku...
x zrušit