Proleťte se nad pestrým údolím Mawrth Vallis na Marsu, mohl by v něm jezdit rover ExoMars
Evropská vesmírná sonda Mars Express pořídila snímky kanálu Mawrth Vallis z oběžné dráhy planety Mars. Sestavené do videa ukazují průlet nad údolím, které má délku asi 600 kilometrů a hloubku až dva kilometry. Tato oblast byla tvarována vodou v dávných dobách, kdy planeta Mars měla hustější atmosféru. Pro svou geologickou atraktivitu bylo toto místo zvažováno pro přistání roveru Curiosity a uvažuje se o něm jako o kandidátském místě pro misi Mars 2020 i evropskou ExoMars.
Mawrth znamená ve Welštině Mars a Vallis v latině údolí. Pro geology je tato oblast na severní polokouli Marsu velmi zajímavá, protože množství kráterů indikuje její stáří a pestré barvy její geologickou komplexitu. Světlé oblasti jsou jedněmi z největších výchozů vrstev jílovitých minerálů, které pravděpodobně vznikly ve vodním prostředí. Evropsko-ruská mise ExoMars, která má odletět k Marsu v roce 2020, ještě nemá vybráno finální místo přistání pro robotický rover. V době, kdy se ještě počítalo se startem v roce 2018, byla z několika kandidátů (mezi nimiž bylo i Mawrth Vallis) vybrána planina Oxia Planum. Odsunutí startu mise o dva roky ale umožnilo znovu zvážit údolí Mawrth Vallis jako potenciální místo přistání. Poslední rozhodnutí má padnout rok před startem, se kterým se aktuálně počítá na červenec 2020.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Mars Express
Proleťte se nad kráterem Jezero na Marsu, kam ve čtvrtek odletěla sonda s roverem Perseverance
Ve čtvrtek odletěla do vesmíru raketa Atlas V s roverem Perseverance, který míří na Mars. Na sousední planetě přistane 18. února příštího roku v kráteru Jezero. Právě nad tímto místem se můžete proletět v novém videu poskládaném ze snímků z orbitální sondy Mars Express.
celý článekEvropská anténa pro hluboký vesmír poprvé komunikovala se dvěma sondami zároveň
30. ledna komunikovala evropská anténa New Norcia v Austrálii se dvěma sondami na oběžné dráze planety Mars. Signály měly různou frekvenci, jeden z nich směřoval k vesmírné sondě Mars Express, druhý k TGO (Trace Gas Orbiter). Tento test prověřil možnosti a flexibilitu evropské sítě, která v budoucnu umožní odesílat a přijímat signály z více sond v hlubokém vesmíru.
Orbitální sonda Mars Express poslala z Marsu pohled na zasněžený kráter Korolev
Evropská orbitální sonda Mars Express vyfotila z oběžné dráhy kráter Korolev v blízkosti severního pólu Marsu. V kráteru se nachází velké množství sněhu, které se v něm udržuje díky specifickým podmínkám, které v něm panují. Kráter je až dva kilometry hluboký a na jeho dně jsou chladnější teploty než v jeho okolí. Díky tomu v něm sněhová vrstva tlustá kolem 1,8 kilometru zůstává permanentně.
celý článekNad jednou z největších sopek na Marsu se objevil oblak, o erupci ale nejde
Od 13. září pozoruje evropská orbitální sonda Mars Express protáhlý bílý oblak formující se nad sopkou Arsia Mons. Nejde však o projev vulkanické aktivity, ale o krystaly ledu, které se dostaly do atmosféry ze svahů sopky. Oblak se táhne na západ od Arsia Mons neuvěřitelných 1 500 kilometrů, nejde však o nijak zvláštní jev - podobné oblaky byly pozorovány pravidelně každé tři roky od roku 2009.
celý článekPod jižním pólem Marsu bylo objeveno jezero s kapalnou vodou
Radarová data posbíraná evropskou orbitální sondou Mars Express ukazují na existenci středně velkého tělesa kapalné vody pod povrchem v blízkosti jižního pólu planety. Jde o první detekci stabilního rezervoáru kapalné vody na sousední planetě. Dosavadní poznatky dokládaly pouze existenci vodního ledu, dávnou přítomnost vody, proudy vlhkého písku ve svazích a případně další nepřímé indicie.
celý článekPrůlet nad stokilometrovým kráterem Neukum na Marsu
Kráter Neukum se nachází na jižní polokouli Marsu a má v průměru 102 kilometrů. Animace vznikla z dat posbíraných kamerou s vysokým rozlišením na palubě evropské orbitální sondy Mars Express, která obíhá sousední planetu od roku 2003. Kráter je zajímavý svou geologickou rozmanitostí, výrazná je zejména oblast s tmavými dunami tvořené pískem, který je pravděpodobně výsledkem dávné sopečné činnosti a byl do kráteru navátý silnými větry.
celý článekSonda Mars Express dostane aktualizaci softwaru, která odvrátí její konec v příštím roce
Evropská orbitální sonda Mars Express obíhá planetu Mars už od roku 2003, po tak dlouhé době však dochází k opotřebování jejích zařízení, které podle operátorů při současném vytížení vydrží pouze do příštího roku. Jde hlavně o gyroskopy, které pomáhají s orientací sondy, která je podstatná pro pozorování povrchu planety a namíření antény pro spojení se Zemí. Nový software umožní šetrnější používání gyroskopů a prodloužení jejich životnosti, aby mohla sonda Mars Express fungovat i po roce 2019.
celý článek