do not follow here
Falcon < LIVING fUTURE

SpaceX už vyvíjí první meziplanetární loď, první testy systému BFR by mohly proběhnout v příštím roce

Plány Elona Muska na vyslání vesmírné lodi s posádkou k Marsu nabraly v loňském roce konkrétnějších představ. Po vyzkoušení rakety Falcon Heavy začátkem tohoto roku jde vývoj společnosti SpaceX dál, další velkou novou raketou bude právě BFR (Big Falcon Rocket), která má na oběžnou dráhu vynést vesmírnou loď mířící k Marsu i jiným místům ve sluneční soustavě. Samotná meziplanetární loď označovaná jako BFR Spaceship (BFRS, nebo také BFS, dříve označovaná jako ITS - Interplanetary Transport System) je už také ve vývoji a k jejím prvním orbitálním letům by mohlo dojít už za dva roky.BFR je jednostupňová raketa, která má za úkol vynést vesmírnou loď BFRS na oběžnou dráhu. Následně se vrací zpět na Zemi pro načerpání paliva a další lety na oběžnou dráhu (konkrétně má hned po BFS vynést oběžnou dráhu tanker plný paliva například pro cestu na Mars). Na Mars pak už letí pouze vesmírná loď BFRS s posádkou.Elon Musk nedávno oznámil, že se raketa i nová vesmírná loď už vyvíjí a jejich první atmosférické testy by mohly proběhnout v roce 2019. První orbitální lety potom o rok později. Nedávno bylo také vybráno místo, kde se bude systém BFR vyrábět - půjde o přístav v Los Angeles, odkud bude po moři dopravována na místo startu.

Mohlo by se zdát, že Elon Musk vidí vše příliš optimisticky. A možná tomu tak i je, to však nic nemění na tom, že vesmírná loď i nová raketa jsou aktuálně ve vývoji. První testovací lety by tedy skutečně mohly proběhnout do pár let.

Podle aktuálních plánů SpaceX by mohla první vesmírná loď s nákladem zamířit k Marsu v roce 2022 a první loď s posádkou v roce 2024.

Parametry rakety BFR
- Výška: 106 m - Průměr: 9 m - Nosnost na LEO: 150 t
Možná využití vesmírné lodi BFRS
- doprava na Zemi prostřednictvím suborbitálních letů - doprava na nízkou oběžnou dráhu, například ISS - doprava na Měsíc - doprava na Mars a hlouběji do sluneční soustavy
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Falcon

tag icon
Další články z kategorie
Falcon
Načítám stránku...
x zrušit