do not follow here
Hnědý trpaslík < LIVING fUTURE

Pomocí gravitační mikročočky byl nalezen nový hnědý trpaslík, mohlo by jít o binární systém

Astronomům se podařilo pomocí gravitační mikročočky objevit zvláštní systém: obsahuje dvě tělesa menší než hvězda, ale možná příliš velká na to, aby šlo o planety, alespoň co se jednoho z nich týká. Nově objevený systém má označení MOA-2015-BLG-337L a může se skládat z jednoho hnědého trpaslíka a obíhající planety, nebo dvou hnědých trpaslíků. Jde o další z řady objevů hnědých trpaslíků pomocí metody gravitační mikročočky v poslední době.Varianta 1: hnědý trpaslík a planeta

V této variantě větší počítají, že větší z těles systému MOA-2015-BLG-337L by mohlo dosahovat hmotnosti 6-29 jupiterů. Menší z těles by potom mělo 0,07-0,3 hmotnosti Jupiteru.

Varianta 2: dva hnědé trpaslíky

Binární systém dvou hnědých trpaslíků by se skládal z jednoho tělesa o hmotnosti 64+78 jupiterů a druhé mezi 11 a 18 masami planety Jupiter. V tomto případě by se od sebe mohli nacházet od 0,2 do 3,3 AU. Objev se podařil prostřednictvím projektu MOA (Microlensing Observations in Astrophysics), ve kterém spolupracují vědci z Nového Zélandu a Japonska. Při zjišťování dalších informací spolupracovali nadále s projektem OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment), což je polský projekt, a KMTNet z Jižní Korey.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hnědý trpaslík

tag icon
Další články z kategorie
Hnědý trpaslík
Načítám stránku...
x zrušit