do not follow here
Astronomie < LIVING fUTURE

Drobná astrofyzikální družice ověřila nové miniaturizované technologie na oběžné dráze

Malé cubesaty se v posledních letech staly běžným jevem, jsou vypouštěny jako doplňkový náklad raket nebo z Mezinárodní vesmírné stanice. Jednou z těchto malých družic je také ASTERIA, kterou vypustila NASA v listopadu 2017 z ISS. Jejím úkolem je ověřit použití těchto miniaturizovaných zařízení pro hledání exoplanet nebo pozorování konkrétních hvězd. To se podle NASA ověřilo, když drobná družice dokázala udržet stabilní orientaci na zadaný cíl a vyrovnala se se všemi negativními vlivy na nízké oběžné dráze.Aby mohl teleskop pozorovat vzdálené hvězdy nebo planety, musí dokázat zamířit své instrumenty na malé místo na obloze, udržet tuto pozici při oběhu kolem Země. To znamená být schopný odolat faktorům, které jeho oběžnou dráhu ovlivňují, jako je řídká atmosféra, vesmírné počasí nebo magnetosféra naší planety.

ASTERIA (Arcsecond Space Telescope Enabling Research in Astrophysics) má rozměry 10 x 20 x 30 centrimetrů a váží asi 12 kilogramů. To je v porovnání s ostatními vesmírnými teleskopy opravdu hodně málo, přesto se družici podařilo splnit primární misi, která měla ověřit fungování nových miniaturizovaných technologií přímo ve vesmíru. Šlo o první astrofyzikální misi s použitím cubesatu.

Konkrétní vědecké cíle byly podobné tomu, co měl za úkol dělat vesmírný teleskop Kepler: hledání exoplanet u blízkých hvězd pomocí tranzitů. Přechod vzdálené planety před její hvězdou částečně zastíní její světlo, což je detekovatelné i na takovou vzdálenost.

Využití drobných družic na oběžné dráze Země se stalo běžnou praxí a je stále rozšířenější. V Nadcházejících letech dojde také k prvnímu vypuštění cubesatů u dalších vesmírných těles. Při nadcházející misi vesmírné lodi Orion budou vypuštěny cubesaty na oběžné dráze Měsíce a Součástí mise InSight budou dva malé komunikační satelity vypuštěné na oběžné dráze planety Mars.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Astronomie

tag icon
Další články z kategorie
Astronomie
Načítám stránku...
x zrušit