do not follow here
Mars Express < LIVING fUTURE

Sonda Mars Express dostane aktualizaci softwaru, která odvrátí její konec v příštím roce

Evropská orbitální sonda Mars Express obíhá planetu Mars už od roku 2003, po tak dlouhé době však dochází k opotřebování jejích zařízení, které podle operátorů při současném vytížení vydrží pouze do příštího roku. Jde hlavně o gyroskopy, které pomáhají s orientací sondy, která je podstatná pro pozorování povrchu planety a namíření antény pro spojení se Zemí. Nový software umožní šetrnější používání gyroskopů a prodloužení jejich životnosti, aby mohla sonda Mars Express fungovat i po roce 2019.Sonda Mars Express dorazila na oběžnou dráhu Marsu v prosinci 2003 a její primární mise měla trvat dva roky. Nakonec strávila na Marsu už téměř 15 let a operátoři se domnívají, že by mohla vydržet ještě déle. Pokud ale nedojde ke změně v jejích operacích, v polovině příštího roku přestanou gyroskopy fungovat, proto se nyní operátoři mise pokoušejí jejich konec odvrátit.

A právě zde přichází na řadu upgrade softwaru, který umožní nahradit gyroskopy jiným zařízením, které určuje orientaci sondy pomocí hvězd. Doposud používala sonda společně 6 gyroskopů a dva instrumenty, které určují orientaci pomocí hvězd. Gyroskopy jsou neustále zapnuté a doplňují hvězdné trackery mezi pořizováním jednotlivých snímků hvězdné oblohy nebo v jiných situacích, kdy to pomocí hvězd prostě nejde.

Nový software umožní orientovat sondu primárně pomocí hvězd a ponechat gyroskopy vypnuté. Operátoři k tomu využijí zkušeností z jiných evropských vesmírných misí, zejména Rosseta a ERS-2, upgrade pro Mars Express však bude zdaleka nejnáročnější. Inženýři v ESA proto připravili nový kód pro software sondy, který nahradí ten 15 let starý a umožní jiné fungování zařízení sondy na oběžné dráze Marsu. 

Díky novému kódu by mohla sonda Mars Express vydržet obíhat planet Mars hluboko do 20. let v závislosti na zásobách paliva pro korekce její dráhy.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars Express

Načítám stránku...
x zrušit