do not follow here
Gaia < LIVING fUTURE

Nejpodrobnější mapa Mléčné dráhy, proleťte se naší galaxií v detailní animaci

Evropská vesmírná agentura (ESA) včera zveřejnila doposud nejpodrobnější mapu naší galaxie a jejího okolí. Obsahuje pozice, pohyb a další charakteristiky 1,7 miliard hvězd a je založena na 22 měsících pozorováních vesmírného teleskopu Gaia. Nový katalog je volně přístupný online a je obřím skokem v poznávání naší vlastní galaxie a její evoluce. Vědci očekávají, že nové informace o hvězdách povedou k mnoha novým objevům. V dalších letech bude tato mapa nadále rozšiřována a zpřesňována, finální release je plánován na 20. léta.Gaia je evropský vesmírný teleskop, který pozoruje vesmír z Lagrangeova bodu L2, obíhá tedy Slunce společně se Zemí. Při oběhu Slunce má teleskop možnost pozorovat objekty v naší galaxii z různých úhlů, kdy se za nimi zdánlivě mění jejich pozadí (efekt nazývaný paralaxa). I když může jít o velmi nepatrnou změnu, velmi přesná měření teleskopu Gaia umožňují spočítat s velkou přesností vzdálenosti hvězd, rychlost jejich pohybu a další charakteristiky.

Postupně tak vzniká doposud nejrozsáhlejší katalog a 3D vesmírná mapa naší galaxie. S každým dalším rokem dochází ke zpřesňování naměřených hodnot a postupnému rozšiřování katalogu o vzdálenější a menší objekty. ESA umožňuje s těmito daty volně nakládat, lze tedy očekávat, že budou vznikat nové animace i vědecké studie vycházející ze změřeného chování hvězd v Mléčné dráze.

Pohyby hvězd při oběhu Slunce

Tato animace ukazuje, jak se mění pohled na hvězdy při oběhu kolem Slunce. Efekt je stotisíckrát znásobený pro názornost.

360° mapa Mléčné dráhy

Prohlédněte si Mléčnou dráhu v 360° videu, které vychází z dat posbíraných teleskopem Gaia.

Pohyb planetek ve sluneční soustavě

Kromě mapování hvězd v Mléčné dráze, pozorovala Gaia také planetky ve sluneční soustavě. Celkem jich bylo zařazeno do katalogu 14 099, v animaci jsou znázorněny oběžné dráhy 200 nejzářivějších z nich.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o datech v nové mapě

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Gaia

tag icon
Další články z kategorie
Gaia
Načítám stránku...
x zrušit