do not follow here
Alfa Centauri < LIVING fUTURE

U nejbližší hvězdy by mohla být dostatečně nízká radiace pro existenci života

Při hledání potenciálně obyvatelných planet mimo sluneční soustavu se astronomové často dívají směrem k nejbližší hvězdě - Alfa Centauri. Jde ve skutečnosti o tři hvězdy vázané k sobě gravitační silou a každá je tak trochu jiná. U dvou z nich však panují podmínky, které by mohly existenci života umožňovat. Vyplývá to z pozorování rentgenového teleskopu Chandra, který zkoumal intenzitu radiace vycházející z těchto hvězd.Hvězdy systému Alfa Centauri

Systém Alfa Centauri se skládá ze dvou hvězd podobných Slunci (hvězdy A a B), které jsou od sebe vzdálené mezi 11 a 36 AU, a třetí malé hvězdy Proxima Centauri (Alfa Centauri C), která je obíhá ve vzdálenosti 13 000 AU. (AU je vzdálenost Země od Slunce.)
Hvězda Typ Vzdálenost
(ly)
Stáří
(miliardy let)
Hmotnost
(% hmotnosti Slunce)
Alpha Centauri Atyp G4,374,4110 %
Alpha Centauri Btyp K4,376,590,7 %
Alpha Centauri C (Proxima Centauri)typ M4,254,8512,3 %

Radiace v systému Alfa Centauri

Pozorování vesmírného teleskopu Chandra zachytila kompletní cykly všech tří hvězd a ukazují, že větší hvězdy A a B jsou relativně klidné a nevyzařují příliš intenzivní radiaci. Alfa Centauri A, větší z dvojice, v rentgenovém spektru září dokonce méně než Slunce. Alfa Centauri B září 5x více než Slunce, což je ale pořád relativně nízká hodnota. Naopak Proxima Centauri v klidovém stavu vyzařuje až 500x více rentgenového záření než Slunce a při erupcích je to až 50 000x více. Chování těchto tří hvězd odpovídá tomu, co už astronomové věděli dávno: menší hvězdy jsou divočejší a vyzařují intenzivní radiaci. Navíc obyvatelná zóna u takových hvězd je mnohem blíže, protože nesvítí tolik jako ty velké, potenciální planety by tak dostávaly ještě větší dávku radiace.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
Alpha Centauri 4.4 ly
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Alfa Centauri

tag icon
Další články z kategorie
Alfa Centauri
Načítám stránku...
x zrušit