Sonda Hayabusa2 poslala první snímky planetky Ryugu, bude ji teď rok a půl zkoumat

Japonská vesmírná agentura ve středu zveřejnila první snímky planetky Ryugu. Pořídila je vesmírná sonda Hayabusa2, jejímž cílem je nejprve vstoupit na oběžnou dráhu planetky a důkladně zmapovat její povrch. Po výběru vhodných lokalit, dojde na přistání hned několika modulů a zkoumání planetky z blízka. Nakonec sonda Hayabusa2 posbírá vzorky hornin a odletí s nimi zpátky na Zemi. Vstup sondy Hayabusa2 na oběžnou dráhu Ryugu je plánován na příští týden.Časová osa mise Hayabusa2

Mise vesmírné sondy Hayabusa2 by měla od startu rakety po návrat vzorků na Zemi trvat 6 let, z nichž rok a půl sonda stráví u planetky Ryugu.
 • Start mise: 3. prosince 2014
 • Gravitační asistence Země: 3. prosince 2015
 • Vstup na oběžnou dráhu Ryugu (20 km nad povrchem): 27. června 2018
 • Oběžná dráha 5 km nad povrchem: červenec 2018
 • Oběžná dráha 1 km nad povrchem: srpen 2018
 • Vypouštění prvních modulů: září - říjen 2018
 • Skyrtí planetky za Sluncem: listopad - prosinec 2018
 • Odlet zpátky k Zemi: prosinec 2019
 • Přílet k Zemi: prosinec 2020

Vědecké cíle mise Hayabusa2

Hlavním úkolem mise Hayabusa2 je přivézt na Zemi vzorky hornin z planetky Ryugu. Mateřská sonda nejprve vypustí malý explozivní projektil, který vytvoří na povrchu planetky kráter, čímž odkryje horniny pod povrchem. Tento kráter bude následně pozorován sondou z oběžné dráhy do doby jejího odletu na konci příštího roku. Materiál vynesený explozí do okolí planetky bude posbírán speciálním zařízením sondy, zakonzervován a dopraven na Zemi. Mise má však i další cíle, zejména přistání na povrchu prostřednictvím čtveřice malých mobilních modulů. Všechny 4 moduly mohou měnit svou polohu na povrchu planetky pomocí poskakování z místa na místo. Kromě toho bude také mateřská sonda Hayabusa2 z oběžné dráhy mapovat povrch planetky a zkoumat její složení. MASCOT MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout) je německo-francouzský přistávací modul, který s sebou nese infračervený spektrometr, magnetometr, radiometr a kameru. Jde o krabici o rozměrech 30x28x20 cm, která váží asi 10 kilogramů a její vypuštění je plánováno na říjen tohoto roku. MASCOT posbírá a zanalyzuje vzorky na dvou místech na povrchu Ryugu. MINERVA-II-1A, MINERVA-II-1B Dalšími mobilními jednotkami mise Hayabusa2 jsou dva malé moduly Minerva-II-1 vyvinuté japonskou vesmírnou agenturou, které váží zhruba kilogram. Jsou vybaveny solárními panely, několika kamerami a teploměrem. MINERVA-II-2 Posledním mobilním modulem mise je rover MINERVA-II-2, který vyvinulo konsorcium univerzit. Kromě kamer je tento kilogramový instrument vybaven optickými a ultrafialovými LED diodami, které mají pomoci při detekci polétavého prachu.

Planetka Ryugu

(nebo také 162173, (162173) Ryugu, 1999 JU3) Planetka Ryugu obíhá Slunce ve zhruba stejné vzdálenosti jako Země, patří tedy mezi objekty NEO (Near Earth Objects). Patří zároveň do apollonovy skupiny planetek, které oběžnou dráhu Země protínají, srážka s naší planetou však nehrozí. Složením je planetka kombinací spektrálních typů planetek C a G, obsahuje tedy množství uhlíku a také fylosilikáty. Vědci chtějí Ryugu prozkoumat, aby se dozvěděli více o tomto typu těles, jejich evoluci a úloze při formování sluneční soustavy před miliardami let.
 • Maximální přiblížení Slunci: 0,96 AU
 • Maximální vzdálení od Slunce: 1,19 AU
 • Průměr: 900 metrů
 • Doba oběhu kolem vlastní osy: 7,6 hodin
Planetka Ryugu, rotace
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Hayabusa

Teleskop Subaru vyfotografoval druhý cíl japonské vesmírné sondy Hayabusa2

26. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

10. prosince vyfotografoval teleskop Subaru na Havaji malou planetku 1998 KY26, která se stane cílem japonské vesmírné sondy Hayabusa2. Tato sonda přivezla nedávno na Zemi vzorky hornin z jiné planetky Ryugu, které nyní vědci zkoumají. Nově získaná data o oběžné dráze planetky 1998 KY26 budou využita k přesnějšímu naplánování trajektorie sondy.

Japonští vědci ukázali vzorky hornin, které sonda Hayabusa2 přivezla z planetky Ryugu

15. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

Japonská vesmírná agentura JAXA v úterý zveřejnila snímek vzorků materiálu z planetky Ryugu, které na Zemi před týdnem dopravila vesmírná sonda Hayabusa2. Vědci v laboratoři ve městě Sagamihara (JAP) otevřeli první ze tří kontejnerů a našli v něm velké množství zrníček hornin. Ta budou v následujících měsících a letech zkoumat, aby zjistili více o vývoji planetky a celé sluneční soustavy.

celý článek

Kapsle s materiálem z planetky Ryugu přistála v Austrálii, specializované týmy ji našly po dvou hodinách

6. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

Japonská vesmírná sonda Hayabusa2 v sobotu ve vzdálenosti 220 tisíc kilometrů od Země vypustila kapsli, která obsahuje vzorky materiálu z planetky Ryugu. Kapsle krátce po sedmé hodině večer přistála pomocí padáku v poušti v Austrálii, kde byla po dvou hodinách pátrání vyzvednuta. Mateřská sonda Hayabusa2 mezitím proletěla kolem naší planety a vydala se zpět do vesmíru ke svému dalšímu cíli - planetce 1998 KY26.

celý článek

Sonda Hayabusa2 už za týden doručí na Zemi vzorky materiálu z planetky Ryugu

29. 11. 2020 (novější než zobrazený článek)

Už příští neděli (6. prosince) se k Zemi přiblíží vesmírná sonda Hayabusa2, od které se oddělí kapsle s materiálem odebraným před rokem z planetky Ryugu. Vzorky hornin přistanou pomocí padáků v Austrálii, odkud budou speciálním týmem vyzvednuty a převezeny ke zkoumání do Japonska. Hayabusa2 je ve vesmíru od roku 2014 a bude v průzkumu planetek dál pokračovat, za deset let by měla dorazit k planetce 1998 KY26.

celý článek

Vesmírná sonda Haybusa2 má po odebrání vzorků z planetky Ryugu další cíl: planetku 1998 KY26

28. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

Japonská sonda Hayabusa2 loni odebrala vzorky z povrchu planetky Ryugu a aktuálně je na cestě zpět k Zemi. Letos v prosinci se od sondy oddělí kapsle se vzorky, která vstoupí do atmosféry. Samotná sonda ale zůstane ve vesmíru - po průletu kolem Země zamíří k planetce 2001 CC21, kolem které proletí a bude pokračovat ke svému finálnímu cíli: drobné planetce 1998 KY26 s velmi rychlou rotací.

celý článek

Sonda Hayabusa2 má povolení v prosinci vypustit kapsli se vzorky hornin z planetky Ryugu

21. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

Planetka Ruygu, kterou zkoumala japonská sonda Hayabusa2, pochází z pásu asteroidů

9. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

Ukazuje to analýza povrchu této malé planetky, která se nyní nachází na podobné oběžné dráze, jako má naše planeta. Ryugu zkoumala do konce loňského roku japonská vesmírná sonda Hayabusa2, která je nyní už zpět k Zemi s nákladem vzorků odebraných z planetky.

celý článek