do not follow here
Vesmírný odpad < LIVING fUTURE

Z ISS byla vypuštěna doposud největší sonda: bude zkoušet sběr vesmírného odpadu

První vesmírná sonda, která bude zkoušet aktivní odstranění vesmírného odpadu na oběžné dráze, byla vypuštěna z paluby ISS. Jmenuje se RemoveDebris, váží celých 100 kilogramů a na ISS přiletěla v dubnu vesmírnou lodí Dragon. Během svojí mise bude RemoveDebris zkoušet odstranění nebezpečných objektů na oběžné dráze Země hned několika způsoby. Asi dvě hodiny po vypuštění pomocí robotického ramene stanice potvrdili operátoři úspěšné navázání kontaktu se sondou.RemoveDebris nicméně nebude při této demonstrační misi odstraňovat reálný vesmírný odpad, půjde o speciální objekty vypuštěné právě pro tento účel. Bude testovat 4 rozdílné přístupy v odstraňování orbitálního odpadu.

Net experiment
Sonda RemoveDebris s sebou ponese dva malé cubesaty. První z nich se sonda pokusí po vypuštění zachytit ze vzdálenosti asi 5 metrů pomocí sítě a následně jej nasměřuje do atmosféry, kde by měl bezpečně shořet.

Vision-based navigation
Během tohoto experimentu bude sonda RemoveDebris analyzovat druhý cubesat pomocí optických kamer a lidaru. Tento experiment je plánovaný na prosinec 2018.

Harpoon and deployable target
Družice vypustí harpunu o velikosti tužky na laně směrem k desce, která je připevněna na sondě RemoveDebris

Dragsail
Po dokončení všech experimentů vypustí sonda RemoveDebris zhruba v březnu příštího roku plachtu, která by měla snížit její rychlost, čímž dojde k poklesu výšky a následnému shoření sondy v atmosféře Země. Využije tak velmi řídké atmosféry, která se nachází ve výšce kolem 400 km nad povrchem, kde operuje také ISS. Částice z atmosféry budou dopadat na plachtu a zpomalovat družici podobně jako padák v atmosféře. Vstup do atmosféry vědci očekávají do 10 týdnů od rozvinutí plachty.

Sonda RemoveDebris je se svými 100 kilogramy největší zařízení, které bylo vypuštěno přímo z paluby ISS. V následujících dvou měsících budou operátoři postupně zapínat všechny systémy na palubě. S demonstracemi na odstranění vesmírného odpadu plánují začít v září. Celá mise RemoveDebris je naplánovaná na 1,5 roku.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírný odpad

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírný odpad
Načítám stránku...
x zrušit