Io < LIVING fUTURE

Sonda Juno zřejmě objevila na Měsíci Io novou sopku

I když má orbitální sonda Juno za hlavní úkol studium planety Jupiter, občas její instrumenty zachytí něco zajímavého na některém z jeho měsíců. Naposledy si například vědci všimli nového útvaru na povrchu sopečného měsíce Io na snímcích z infračervené kamery JIRAM. Mohlo by jít o doposud neznámou nebo nově vzniklou sopku. Vědci nevylučují ani možnost, že by šlo o sopky, která změnila svou polohu, je však otázkou nakolik by ji v takovém případě šlo považovat za stejný útvar.

Io, infračervený pohled

Io, infračervený pohled Měsíc Io zachycený kamerou JIRAM (Jovian Infrared Auroral Mapper) 16. prosince 2017.Měsíc Io je posetý sopkami, dosavadní průzkum odhalil na 150 aktivních sopek a podle vědců jich je na povrchu dalších 250. Jedna nová sopka tedy není nijak velký objev, přesto je zajímavé, že sonda Juno dokáže i přes svou odlišnou primární misi získat i nové informace o měsících planety Jupiter.

Měsíc Io doposud zkoumaly sondy Voyager, Galileo a New Horizons, ale také například vesmírný teleskop Hubble. Přestoje měsíc do velké míry zahalený tajemstvím, výzkum u Jupitera se soustředí spíše na ostatní měsíce jako je Europa nebo Ganymede, u kterých existuje možnost existence oceánů a také života.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Io
tag icon
Další články z kategorie
Io