do not follow here
Io < LIVING fUTURE

Teploty plynů v atmosféře měsíce Io dosahují až 1 000 °C

Pomocí observatoře ALMA se vědcům podařilo změřit teploty plynů v atmosféře vulkanického měsíce Io, který obíhá plantu Jupiter. Plyny se do tenké atmosféry Io dostávají ze sopek, kterých jsou na jeho povrchu stovky. Po několika hodinách nicméně chladnou, kondenzují a usazují se na povrchu, který tak dostává velmi pestré barvy, které nikde jinde ve sluneční soustavě k vidění nejsou.Io

Měsíc Io obíhá planetu Jupiter velmi blízko a je obětí jejího silného gravitačního pole. To slapovou silou vytváří společně s gravitací okolních měsíců tření v jádru měsíce, které se tak výrazně zahřívá, což vede ke vzniku vulkanismu. Na povrchu Io je víc než 400 aktivních sopek, které produkují velké množství lávy, která na povrchu po zmrznutí vytváří barevné útvary.

V novém výzkumu vědci využili síly radioteleskopu ALMA a zkoumali přítomnost chloridu sodného (NaCl) a chloridu draselného (KCl) v atmosféře Io. Jejich rozložení a teplota podle nové implikují původ v sopkách na povrchu. 

Maximální naměřené teploty plynů v atmosféře dosahovaly přes 700 °C, což by při vulkanickém původu odpovídalo teplotě magma kolem 1 000 °C. Z této teploty plyny postupně chladnou až nakonec skončí uložené v pevném skupenství na povrchu měsíce.
Io

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Io