do not follow here
Starliner < LIVING fUTURE

Anomálie odhalená při testu lodi CST-100 Starliner může zpozdit její první let do vesmíru

Společnost Boeing vyvíjí vesmírnou loď CST-100 Starliner, která by mohla ještě letos letět do vesmíru. Za předpokladu, že se neobjeví výrazné problémy při její certifikaci. Jeden z takových problémů nastal minulý měsíc při zkoušení přerušení startu, kdy má kapsle s posádkou zažehnout své motory, aby se vzdálila od rakety, která ji vynáší do vesmíru. Vše probíhalo podle plánu až do vypnutí motorů, kdy došlo k úniku paliva.Podle vyjádření Boeingu byl problém identifikován a pracuje se na jeho vyřešení. Není však zatím zřejmé, zda tento problém ovlivní plánovaný nepilotovaný testovací let do vesmíru koncem tohoto roku, který by měl být rychle následován dalším letem, tentokrát s posádkou.

Testy, kterými nyní Starliner prochází, jsou součástí certifikace vyžadované NASA, která vývoj lodi ze značné části dotuje. Společnost Boeing dostala na její vývoj v roce 2014 od americké vesmírné agentury 4,2 miliardy dolarů. Po dokončení certifikace by měla loď CST-100 Starliner vozit pro NASA astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

Podobný kontrakt na NASA uzavřený také se SpaceX, která vyvíjí vesmírnou loď Dragon V2 (Crew Dragon). Ta by také měla ještě v tomto roce podstoupit nepilotovaný testovací let do vesmíru.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?
  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

  Další zprávy z kategorie
  Starliner

  Načítám stránku...
  x zrušit