Anomálie odhalená při testu lodi CST-100 Starliner může zpozdit její první let do vesmíru

Společnost Boeing vyvíjí vesmírnou loď CST-100 Starliner, která by mohla ještě letos letět do vesmíru. Za předpokladu, že se neobjeví výrazné problémy při její certifikaci. Jeden z takových problémů nastal minulý měsíc při zkoušení přerušení startu, kdy má kapsle s posádkou zažehnout své motory, aby se vzdálila od rakety, která ji vynáší do vesmíru. Vše probíhalo podle plánu až do vypnutí motorů, kdy došlo k úniku paliva.

CST-100

CST-100 CST-100 (Crew Space Transportation) je vesmírná loď pro dopravu astronautů na nízkou oběžnou dráhu, kterou vyvíjí společností Boeing.Podle vyjádření Boeingu byl problém identifikován a pracuje se na jeho vyřešení. Není však zatím zřejmé, zda tento problém ovlivní plánovaný nepilotovaný testovací let do vesmíru koncem tohoto roku, který by měl být rychle následován dalším letem, tentokrát s posádkou.

Testy, kterými nyní Starliner prochází, jsou součástí certifikace vyžadované NASA, která vývoj lodi ze značné části dotuje. Společnost Boeing dostala na její vývoj v roce 2014 od americké vesmírné agentury 4,2 miliardy dolarů. Po dokončení certifikace by měla loď CST-100 Starliner vozit pro NASA astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

Podobný kontrakt na NASA uzavřený také se SpaceX, která vyvíjí vesmírnou loď Dragon V2 (Crew Dragon). Ta by také měla ještě v tomto roce podstoupit nepilotovaný testovací let do vesmíru.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Starliner

  NASA a Boeing plánují druhý nepilotovaný let Starlineru na 29. března

  17. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing zatím letěla na oběžnou dráhu jenom jednou. K ISS však oproti plánům nedoletěla, zabránila ji v tím chyba v palubním počítači. Tento testovací let nyní Boeing podstoupí ještě jednou, následovat by po něm měl další testovací let, tentokrát už s posádkou.

  Nová vesmírná loď Starliner poletí do vesmíru v prvním čtvrtletí příštího roku

  12. 11. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Opakovaný testovací let vesmírné lodi Starliner proběhne podle NASA začátkem příštího roku. Půjde zatím o opakování nezdařeného prvního letu, bez posádky.

  Velitel prvního pilotovaného letu vesmírné lodi Starliner od Boeingu odstoupil a nepoletí

  8. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Christopher Ferguson byl velitelem posledního letu raketoplánu a měl vést posádku prvního pilotovaného letu vesmírné lodi CST-100 Starliner. Z rodinných důvodů však z mise odstoupil a nahradí jej jiný bývalý astronaut NASA Barry Wilmore. První let Starlineru s posádkou se očekává v létě 2021, přecházet mu bude ještě opakovaný nepilotovaný testovací let koncem tohoto roku.

  Boeing plánuje druhý testovací let Starlineru na prosinec, nebo leden. S posádkou půl roku poté

  31. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Společnost Boeing oznámila, že práce na její vesmírné lodi CST-100 Starliner pokračují bez potíží. Firma nyní počítá s opakovaným testovacím letem k ISS na konec tohoto, nebo začátek příštího roku. První let Starlineru s posádkou by pak mohl proběhnout v polovině příštího roku.

  Po problémovém prvním letu Starlineru jej Boeing zopakuje, stále ještě bez posádky

  7. 4. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Společnost Boeing v pondělí oznámila, že plánuje provést ještě jeden testovací let vesmírné lodi CST-100 Starliner. Druhý testovací let bude následovat po nepovedeném prvním letu z konce loňského roku a bude opět bez posádky. Při něm kvůli chybě časování kapsle nedoletěla k ISS. Datum druhého letu zatím nebylo určeno.

  Vesmírná loď Starliner na svém prvním letu k ISS vstoupila na špatnou oběžnou dráhu, ke stanici nepoletí

  20. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Dnes ve 12:36 vyletěla na svou první cestu na oběžnou dráhu vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing. Kapsli, která by od příštího roku mohla vozit na ISS posádku amerických astronautů, vynáší raketa Atlas V.

  celý článek

  První vesmírná loď Starliner poletí na oběžnou dráhu až 20. prosince, o tři dny později než se plánovalo

  3. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing měla původně letět na svou první misi na oběžnou dráhu 17. prosince. Let byl nicméně o tři dny odložen kvůli problému s raketou Atlas V odhaleném při přípravě jejího startu. Během této demonstrační mise bude loď CST-100 Starliner ještě řízena na dálku, při dalším letu začátkem příštího roku by už měla letět s posádku.