Let Starlineru k ISS dnes neproběhne, důvodem jsou problémy s modulem Nauka, který samovolně zažehl motory

Společnost Boeing plánovala na dnešní den opakování testovacího letu OFT (Orbital Flight Test) se svou vlastní vesmírnou lodí CST-100 Starliner. Let ale nakonec neproběhne, kvůli problémům na stanici. Nově vyvinutá kapsle při této misi poletí (zatím ještě bez posádky) k Mezinárodní vesmírné stanici. Při předchozím testu na konci roku 2019 se Starliner sice dostal do na oběžnou dráhu, ale chyba palubního počítače zabránila dokončení mise a loď předčasně přistála na Zemi.

misestatusstartkonec
Boe OFT-2 Plánovaná 3. 8. 2021
CST-100 Starliner

CST-100 StarlinerStarliner

Vesmírnou loď Starliner (CST-100) vyvíjí společnost Boeing v rámci programu NASA  Commercial Crew Program (CCP). Starliner bude moci pojmout až 7 členů posádky, tedy stejně jako loď Crew Dragon od SpaceX, která byla vyvinuta v rámci stejného programu NASA.

Starliner bude moci létat na oběžnou dráhu na raketách Atlas V, Delta IV, Falcon 9 a Vulcan Centaur. Přistávat bude s pomocí padáků na pevnině.

Aktuálně

16:41
30.07.
Pokud proběhne start Starlineru v úterý, bude to kolem 19:20 našeho času.
07:26
30.07.
icon importantKvůli neplánovanému zážehu trysek na novém modulu Nauka se odkládá dnešní let Starlineru k ISS. Operátoři nyní vyhodnocují možné následky vychýlení stanice. První možný termín startu Starlineru je nyní v úterý.
05:39
21.07.
Starliner byl umístěn na špičku rakety Atlas V
19:39
23.06.
Boeing naplnil vesmírnou loď Starliner palivem pro její let k ISS. Ten je zatím stále plánován na 30. července (20:53 našeho času).
11:54
07.05.
Starliner by nakonec měl podle současných plánů letět k ISS už 30. července.
19:00
23.04.
NASA potvrdila odsun startu Starlineru až na srpen nebo září. Je tedy pravděpodobné, že pilotovaný let do konce tohoto roku už neproběhne.
18:34
18.04.
NASA a Boeing nyní plánují start Starlineru na srpen, nebo září. Vesmírná loď má být připravena už v květnu, u ISS ale nejsou volná místa k zakotvení.
11:44
04.03.
NASA a Boeing posouvají let Starlineru k ISS na květen. Důvodem je nezvyklá nepřízeň počasí v Texasu a také aktivita na oběžné dráze - k ISS v dubnu přiletí jak nová loď Crew Dragon, tak ruský Sojuz.
11:25
23.02.
Mise OFT-1 se po nečekaných problémech při testování Starlineru posouvá na duben. Pracovníci Boeingu museli vyměnit letové jednotky poté, co při testování došlo ke zkratu. Aktuálně se počítá se startem 2. dubna.
11:46
17.12.
NASA a Boeing plánují let Starlineru na oběžnou dráhu na 29. března
Rozbalit všechny aktuality
Starliner poletí na oběžnou dráhu na vrcholku rakety Atlas V, kterou provozuje také Boeing (společně s Lockheed Martin). Mise by měla trvat 5-10 dní.

Starliner, lety na oběžnou dráhu

Datum Mise Průběh
12/2021? CFT Crew Flight Test je první mise Starlineru s posádkou 3 astronautů NASA k ISS.
7/2021 OFT-2 Opakování prvního orbitálního letu Starlineru. Zatím stále bez posádky zamíří kapsle k ISS, kde stráví několik dní.
12/2019 OFT-1 Nepovedený první let Starlineru na oběžnou dráhu. Kvůli odchylce v hodinách na palubním počítači došlo k předčasnému přistání kapsle. Na vesmírnou stanici ISS tedy Starliner nakonec nedorazil.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie
Starliner

Vesmírná loď Starliner s novým softwarem může letět k ISS o několik dní dříve oproti dosavadním plánům

Boeing a NASA nyní počítají se startem mise OTF-1 ne dříve než 25. března. Doposud se plánoval start této mise o 4 dny později. Dřívější termín byl umožněn dostupností rakety Atlas V a připraveností samotné kapsle Starliner. Navíc je na ISS zrovna místo pro kotvení další lodi.

celý článek

NASA a Boeing plánují druhý nepilotovaný let Starlineru na 29. března

Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing zatím letěla na oběžnou dráhu jenom jednou. K ISS však oproti plánům nedoletěla, zabránila ji v tím chyba v palubním počítači. Tento testovací let nyní Boeing podstoupí ještě jednou, následovat by po něm měl další testovací let, tentokrát už s posádkou.

celý článek

Nová vesmírná loď Starliner poletí do vesmíru v prvním čtvrtletí příštího roku

Opakovaný testovací let vesmírné lodi Starliner proběhne podle NASA začátkem příštího roku. Půjde zatím o opakování nezdařeného prvního letu, bez posádky.

celý článek

Velitel prvního pilotovaného letu vesmírné lodi Starliner od Boeingu odstoupil a nepoletí

Christopher Ferguson byl velitelem posledního letu raketoplánu a měl vést posádku prvního pilotovaného letu vesmírné lodi CST-100 Starliner. Z rodinných důvodů však z mise odstoupil a nahradí jej jiný bývalý astronaut NASA Barry Wilmore. První let Starlineru s posádkou se očekává v létě 2021, přecházet mu bude ještě opakovaný nepilotovaný testovací let koncem tohoto roku.

celý článek

Boeing plánuje druhý testovací let Starlineru na prosinec, nebo leden. S posádkou půl roku poté

Společnost Boeing oznámila, že práce na její vesmírné lodi CST-100 Starliner pokračují bez potíží. Firma nyní počítá s opakovaným testovacím letem k ISS na konec tohoto, nebo začátek příštího roku. První let Starlineru s posádkou by pak mohl proběhnout v polovině příštího roku.

celý článek

Po problémovém prvním letu Starlineru jej Boeing zopakuje, stále ještě bez posádky

Společnost Boeing v pondělí oznámila, že plánuje provést ještě jeden testovací let vesmírné lodi CST-100 Starliner. Druhý testovací let bude následovat po nepovedeném prvním letu z konce loňského roku a bude opět bez posádky. Při něm kvůli chybě časování kapsle nedoletěla k ISS. Datum druhého letu zatím nebylo určeno.

celý článek

Vesmírná loď Starliner na svém prvním letu k ISS vstoupila na špatnou oběžnou dráhu, ke stanici nepoletí

Dnes ve 12:36 vyletěla na svou první cestu na oběžnou dráhu vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing. Kapsli, která by od příštího roku mohla vozit na ISS posádku amerických astronautů, vynáší raketa Atlas V.

celý článek