do not follow here
FRB záblesky < LIVING fUTURE

Umělá inteligence objevila desítky vzácných rádiových pulzů v datech z loňského roku

Rychlé rádiové pulzy (Fast Radio Bursts, FRBs) jsou silné a velmi krátké rádiové signály ze vzdáleného vesmíru. První svého druhu byl detekován teprve v roce 2007 a vědci doposud neví, co je způsobuje, snaží se však najít jich co nejvíce, aby měli dostatek dat pro jejich zkoumání. Nově se do jejich hledání zapojil také algoritmus na University of California, Berkeley, který ve starých datech objevil desítky doposud ukrytých pulzů.Vědci z programu Breakthrough Listen na University of California, Berkeley nejprve algoritmus naučili rozpoznat již dříve rozpoznané pulzy u jednoho z častých zdrojů těchto signálů. Potom jej spustili nad daty posbíranými během pěti nepřetržitých hodin v loňském roce teleskopem Green Bank Telescope v Západní Virginii. V těchto datech bylo už dříve jinou metodou objeveno 21 FRBs, nový algoritmus však objevil dalších 72, celkem tak už je známo 300 rychlých rádiových pulzů z tohoto jediného zdroje.

Tajemný zdroj těchto signálů s označením FRB 121102 se podle vědců nachází asi 3 miliardy světelných let daleko. Z tohoto místa k nám přicházejí opakované krátké rádiové signály a zatím není zřejmé, co je způsobuje. Vědci se domnívají, že by mohlo jít o projev chování černých děr nebo rychle rotujících neutronových hvězd. Někteří se také domnívají, že pokud by s námi chtěla komunikovat vzdálená mimozemská civilizace, mohlo by to být právě prostřednictvím podobných signálů. Zatím žádný z FRBs však nevykazuje žádnou periodicitu nebo nic dalšího, co by mohlo naznačovat, že pochází z umělého zdroje.

Tento objev je důležitý jak pro zkoumání tohoto konkrétního zdroje rádiových signálů, tak také pro slibný postup detekce FRBs. Pomocí tzv. Machine learning metody lze efektivně procházet data z teleskopů a hledat mezi nimi vzácné zdroje různých signálů. Proto se také tato metoda v astronomii objevuje stále častěji a lze očekávat že různé algoritmy budou brzy procházet většinu dat z teleskopů a dalších detektorů.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o FRBs

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
FRB záblesky

tag icon
Další články z kategorie
FRB záblesky
Načítám stránku...
x zrušit