do not follow here
Hayabusa < LIVING fUTURE

Hayabusa2 vypustila třetí modul na povrch planetky Ryugu, tentokrát evropské výroby

Malá skákací sonda MASCOT o velikosti krabice od bot se od mateřské sondy Hyabusa2 oddělila těsně před čtvrtou hodinou ranní středoevropského letního času. Po dvaceti minutách hladce přistála na povrchu planetky Ryugu a zbývá jí asi 16 hodin života, její baterie se totiž nedobíjí. V krátké době bude sonda na povrchu planetky měřit magnetické pole a zkoumat povrch v různých vlnových délkách.Robot MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout) vyrobila Německá vesmírná agentura DLR ve spolupráci s francouzskou CNES. Na své palubě má MASCOT magnetometer, radiometr, infračervený spektrometr. MASCOT je také vybaven kamerou MASCAM, která při sestupu k povrchu planetky pořídila 20 fotografií.

Asi šest hodin po přistání na Ryugu musel modul poskočit na jiné místo, protože byl ve stínu, kde nebylo nic vidět. Po zhruba třinácti hodinách použila sonda všechny své přístroje a pokračovala dál v průzkumu.

Už v září vypustila japonská sonda Hayabusa2 dva jiné autonomní roboty (rovery) MINERVA-IIa a MINERVA-IIb, které zkoumají povrch Ryugu. Na rozdíl od MASCOTu jsou menší a mají méně přístrojů, zato jsou vybaveny solárními panely a mohou pracovat výrazně delší dobu. Všechny moduly jsou pohyblivé, po povrchu planetky se v nízké gravitaci pohybují krátkými skoky.


Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hayabusa

tag icon
Další články z kategorie
Hayabusa