do not follow here
Čína < LIVING fUTURE

Čínská firma chce v roce 2020 vypustit umělý měsíc, který by nahradil noční osvětlení

Podle čínského státního deníku Peoples Daily oznámili představitelé firmy z města Chengdu (Čcheng-tu), že chtějí do dvou let vypustit satelit, který by ozařoval oblast v Číně a mohl by tak nahradit noční osvětlení. Projekt však vyvolává spíše více otázek než nadšení z technologického pokroku, zatím ani není zřejmé, zda se za něj postaví také čínská vláda a zda bude realizován v celočínském měřítku. Co je o projektu známo a jaké otázky je ještě třeba vyřešit než bude spuštěno umělé osvětlení z oběžné dráhy?



Společnost, která má plán vypustit nad Čínu umělý měsíc, nese název Chengdu Aerospace Science Institute Microelectronics System Research Institute Co, Ltd. a pochází z města Chengdu (Čcheng-tu), které je pátým největším městem v Číně a hlavním městem provincie Sichuan (S-čchuan). Podle prohlášení představitele společnosti Wu Chunfenga z 10. října by měl být první testovací satelit vypuštěn už za dva roky. Jeho cílem při testovacím provozu bude nejprve ozářit pouštní oblast, kde světlo nebude narušovat přirozené prostředí. Pokud se vše osvědčí, v roce 2022 by mohly být na oběžnou dráhu vypuštěny tři obří zrcadla, tentokrát už v rámci ostrého provozu.

Co o projektu víme?

  • Umělý měsíc má obíhat ve výši zhruba 500 km nad povrchem Země,
  • ozařovat by měl stále stejné území o průměru 10-80 kilometrů,
  • světlo bude pocházet ze Slunce, umělý měsíc jej má podobně jako Měsíc pouze odrážet,
  • výsledná záře má být až 8x jasnější než světlo Měsíce.
Cílem projektu má být úspora peněz vynaložených na umělé osvětlení v čínských městech. Projekt však přináší množství otázek, tou nejpalčivější asi je, jak takové světlo v noci ovlivní přirozené mechanismy u rostlin, zvířat a nakonec i u lidí? Podle Chunfenga má být záře z umělého satelitu podobná záři při rozbřesku a neměla by přirozené přírodní procesy narušovat. Zatím nicméně není zřejmé, zda bude projekt realizován. Chybí oficiální vyjádření čínské vlády a také podrobnosti o projektu samotném. Je zde však jedno zajímavé použití: osvětlení oblastí zasažených blackoutem nebo nějakou přírodní pohromou, což by mohlo umožnit záchranářské práce i v noci.

Dřívější pokusy

S podobnou myšlenkou si pohrávalo i Rusko, které v roce 1993 vypustilo satelit Znamya 2, které mělo zrcadlo o průměru 20 metrů. Znamya 2 produkovala paprsek světla o průměru 5 kilometrů, který cestoval několik hodin napříč Evropou od jižní Francie po západní Rusko rychlostí 8 km/s než satelit shořel v atmosféře. Další pokus v roce 1999 s větším zrcadlem Znamya 2.5 nicméně skončil nezdarem a projekt byl zastaven. Znamya 3 se zrcadlem o průměru 60-70 metrů tak nebyla nikdy realizována.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Čína

tag icon
Další články z kategorie
Čína
Načítám stránku...
x zrušit