do not follow here
Supravodivost < LIVING fUTURE

Grafen by mohl být za určitých podmínek supravodivý

Vědcům se podařilo najít cestu jak konfigurovat dvojité vrstvy grafenu, aby vedly elektrický proud téměř jako supravodivý materiál. Atomy uhlíku tvoří různé materiály: od tuhy, přes diamant až po dvoudimenzionální materiál známý jako grafen. Ten vede velmi dobře elektrický proud a začátkem roku se vědcům z MIT podařilo prokázat, že může být supravodivý za určitých podmínek. Nový výzkum však naznačuje, že supravodivost by mohla být v grafenu vyvolána i dalším způsobem.Grafen je velmi pevný materiál objevený teprve v roce 2004, který má tloušťku pouhého jednoho atomu. Atomy uhlíku v této jednoatomové vrstvě tvoří pravidelné šestiúhelníky. 

Na začátku roku 2018 vědci prokázali, že materiál se stává supravodivý, když na sebe položí dvě grafenové vrstvy s tím, že jedna z nich je pootočena přesně o 1,1 °. Výroba takového materiálu je ale příliš komplexní.

Nový výzkum dvouvrstvého grafenu ukázal na novou možnost, která by mohla vést k supravodivosti tohoto materiálu. Vědci dokázali grafen nakonfigurovat tak, že se supravodivosti téměř přiblížili - chybělo asi jen 200 milielektronvoltů k dosažení fermiho hladiny (fermiho energie). Mělo by však být možné této hladiny dosáhnout pomocí přimíchání dalších atomů jiných prvků nebo vložení externí zdroje napětí.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Supravodivost

Načítám stránku...
x zrušit