do not follow here
Oběžná dráha < LIVING fUTURE

Orbital Reflektor bude umění na oběžné dráze, vytvoří umělou hvězdu

Ze základny Vandanberg v Kalifornii v příštích dnech odletí raketa Falcon 9 s celkem 64 malými družicemi. Mezi nimi je také družice Orbital Reflektor, která má na oběžné dráze unikátní cíl: umění. Orbital Reflektor po vypouštění nafoukne balón s reflexním povrchem, který bude z pohledu ze Země zářit. Vytvoří tak novou hvězdu na noční obloze nad celou planetou.Falcon 9 potřetí

Při misi SSO-A smallsat express bude vypuštěno celkem 64 malých satelitů. Jde o největší počet satelitů vypuštěných při jednom startu rakety Falcon 9 a také z americké půdy. Rekord nicméně i nadále drží indická raketa PSLV z roku 2017, kdy vypustila 104 satelitů. Tento start Falcon 9 je unikátní něčím jiným: jde o třetí let této konkrétní rakety do vesmíru.

Orbital Reflektor

Malá družice Orbital Reflektor krátce po oddělení od posledního stupně rakety rozloží balón o rozměrech 30 x 1,4 metry připomínající tvarem diamant. Balón z odrazivého materiálu bude na oběžné dráze asi 3 měsíce a bude viditelný z povrchu po celé planetě. Umělcovým cílem je změnit způsob, jakým se lidé dívají na hvězdnou oblohu, přiblížit jim, co se na oběžné dráze děje. I když je blízké okolí Země dnes velmi rušným místem, satelity nejsou běžně viditelné, to by měla mise Orbital Reflektor změnit. Orbital Reflektor se ukrývá v malém cubesatu, družici o rozměrech 10x10x30 centimetrů, která bude zemi obíhat ve vzdálenosti kolem 575 kilometrů. Po rozložení balónu by se měla družice na povrchu Země jevit jako nová hvězda, zářivá podobně jako hvězdy v souhvězdí Velkého vozu. Autorem projektu je Trevor Paglen, který spolupracuje s Muzeem umění v Nevadě. Jakmile bude družice na oběžné dráze, bude možné její pozici sledovat pomocí aplikace Star Walk 2 nebo na webu projektu.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Oběžná dráha

tag icon
Další články z kategorie
Oběžná dráha
Načítám stránku...
x zrušit