Orbital Reflektor bude umění na oběžné dráze, vytvoří umělou hvězdu

Ze základny Vandanberg v Kalifornii v příštích dnech odletí raketa Falcon 9 s celkem 64 malými družicemi. Mezi nimi je také družice Orbital Reflektor, která má na oběžné dráze unikátní cíl: umění. Orbital Reflektor po vypouštění nafoukne balón s reflexním povrchem, který bude z pohledu ze Země zářit. Vytvoří tak novou hvězdu na noční obloze nad celou planetou.

Orbital Reflektor

Orbital Reflektor Ilustrace reflektivního balónu, který bude vypuštěn na oběžné dráze při misi Orbital Reflektor.Falcon 9 potřetí

Při misi SSO-A smallsat express bude vypuštěno celkem 64 malých satelitů. Jde o největší počet satelitů vypuštěných při jednom startu rakety Falcon 9 a také z americké půdy. Rekord nicméně i nadále drží indická raketa PSLV z roku 2017, kdy vypustila 104 satelitů. Tento start Falcon 9 je unikátní něčím jiným: jde o třetí let této konkrétní rakety do vesmíru.

Orbital Reflektor

Malá družice Orbital Reflektor krátce po oddělení od posledního stupně rakety rozloží balón o rozměrech 30 x 1,4 metry připomínající tvarem diamant. Balón z odrazivého materiálu bude na oběžné dráze asi 3 měsíce a bude viditelný z povrchu po celé planetě. Umělcovým cílem je změnit způsob, jakým se lidé dívají na hvězdnou oblohu, přiblížit jim, co se na oběžné dráze děje. I když je blízké okolí Země dnes velmi rušným místem, satelity nejsou běžně viditelné, to by měla mise Orbital Reflektor změnit. Orbital Reflektor se ukrývá v malém cubesatu, družici o rozměrech 10x10x30 centimetrů, která bude zemi obíhat ve vzdálenosti kolem 575 kilometrů. Po rozložení balónu by se měla družice na povrchu Země jevit jako nová hvězda, zářivá podobně jako hvězdy v souhvězdí Velkého vozu. Autorem projektu je Trevor Paglen, který spolupracuje s Muzeem umění v Nevadě. Jakmile bude družice na oběžné dráze, bude možné její pozici sledovat pomocí aplikace Star Walk 2 nebo na webu projektu.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Oběžná dráha