do not follow here
Saturn < LIVING fUTURE

Měsíc Saturnu Phoebe zřejmě pochází z okraje sluneční soustavy, má příliš mnoho izotopů deuteria

S pomocí nové metody, která určuje podíl izotopů jednotlivých chemických prvků na povrchu vzdálených těles, se vědcům podařilo potvrdit výjimečnost měsíce Phoebe v systému měsíců planety Saturn. Voda nacházející se na povrchu tohoto malého měsíce se liší od té, kterou lze nalézt jinde v okolí planety Saturn. Podle nálezu vědců jde o potvrzení teorie, že měsíc Phoebe nevznikl u planety ale daleko od Slunce v chladných oblastech Kuiperova pásu a možná ještě dál.Měsíc Phoebe se od většiny ostatních měsíců nejen u planety Saturn liší svou oběžnou drahou - obíhá totiž proti směru, ve kterém rotuje planeta kolem svojí osy. Tato tzv. retrográdní oběžná dráha může indikovat, že měsíc nevznikl ze stejného oblaku plynů a prachu jako jeho mateřská planeta. Astronomové předpokládají, že retrográdní měsíce mohou být planetky, které byly zachyceny gravitací planet, které dnes obíhají.

Kromě Phoebe je dalším zajímavým retrográdním měsícem například Triton, který obíhá planetu Neptun. Jde o jeden z největších měsíců sluneční soustavy, který však ve skutečnosti mohl vzniknout jako trpasličí planeta v Kuiperově pásu.

Astronomové nyní pomocí nové metody prozkoumali měsíce planety Saturn a pokousili se určit množství izotopů vodíku a uhlíku, které jim o jejich původu může říci víc. Podíl izotopů deuteria vůči běžným molekulám vodíku se totiž liší u objektů z nitra sluneční soustavy a z jejího okraje. U těles, která vznikla blíže Slunci, je molekul deuteria výrazně méně, než u těch vzdálenějších, které se nacházejí v chladnějších oblastech sluneční soustavy.

Podle nových závěrů je poměr deuteria (izotop vodíku) a běžného vodíku u vody detekované v systému planety Saturn podobný jako u vody na Zemi. S výjimkou měsíce Phoebe, který má výrazně větší podíl izotopu. Podíl deuteria u Phoebe je doposud nejvyšší naměřený, nicméně jde o jedno z nejvzdálenějších zkoumaných těles. 

Tato pozorování jsou podobná i pro izotopy uhlíku C13 a C12. Vědci proto dochází k závěru, že Phoebe je původně planetka pocházející z okraje sluneční soustavy, která byla zachycena gravitací planety Saturn.

Pro tento výzkum byla zpracována data ze sondy Cassini, která obíhala Saturn a přitom zkoumala také jeho četné měsíce. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Saturn

Načítám stránku...
x zrušit