Planetka Ryugu se společně s japonskou sondou Hayabusa2 skryla za Slunce

9. 12. 2018
Hayabusa Ryugu

Japonská sonda Hayabusa2 obíhá od června tohoto roku malou planetku Ryugu, která se nyní nachází asi 1,4 AU od Slunce (a téměř 2,4 AU od Země). Během několika měsíců na oběžné dráze tohoto tělesa byly na jeho povrch vypuštěny robotické sondy a v následujících měsících mají být odebrány vzorky hornin pro dopravu na Zemi. Ještě než se tak ale stane, přešla planetka na své oběžné dráze do konjunkce, kdy je z pohledu od Země ukrytá za Sluncem a není tak možné se sondou na její oběžné dráze komunikovat.

Ryugu, 40 km

Ryugu, 40 km Snímek planetky Ryugu zachycený japonskou sondou Hayabusa2 ze vzdálenosti 40 kilometrů.Pro zajištění jejího bezpečí byla sonda 23. listopadu navedena na speciální oběžnou dráhu, při které se dostane až na vzdálenost 110 kilometrů od planetky. Na standardní vzdálenost kolem 20 kilometrů se vrátí 29. prosince. Čtyři dny předtím zažehne Hayabusa2 znovu své trysky, aby upravila svou trajektorii a mohla se na výslednou oběžnou dráhu dostat.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Hayabusa

  Vesmírná sonda Haybusa2 má po odebrání vzorků z planetky Ryugu další cíl: planetku 1998 KY26

  28. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Vesmírná sonda Haybusa2 má po odebrání vzorků z planetky Ryugu další cíl: planetku 1998 KY26Japonská sonda Hayabusa2 loni odebrala vzorky z povrchu planetky Ryugu a aktuálně je na cestě zpět k Zemi. Letos v prosinci se od sondy oddělí kapsle se vzorky, která vstoupí do atmosféry. Samotná sonda ale zůstane ve vesmíru - po průletu kolem Země zamíří k planetce 2001 CC21, kolem které proletí a bude pokračovat ke svému finálnímu cíli: drobné planetce 1998 KY26 s velmi rychlou rotací.

  celý článek

  Sonda Hayabusa2 má povolení v prosinci vypustit kapsli se vzorky hornin z planetky Ryugu

  21. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Planetka Ruygu, kterou zkoumala japonská sonda Hayabusa2, pochází z pásu asteroidů

  9. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Planetka Ruygu, kterou zkoumala japonská sonda Hayabusa2, pochází z pásu asteroidůUkazuje to analýza povrchu této malé planetky, která se nyní nachází na podobné oběžné dráze, jako má naše planeta. Ryugu zkoumala do konce loňského roku japonská vesmírná sonda Hayabusa2, která je nyní už zpět k Zemi s nákladem vzorků odebraných z planetky.

  celý článek

  Podle nové studie mohla planetka Ryugu vzniknout teprve před 9 miliony lety

  23. 3. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Podle nové studie mohla planetka Ryugu vzniknout teprve před 9 miliony letyPlanetka Ryugu zkoumaná japonskou sondou Hayabusa2 by mohla být podle vědců výrazně mladší než se původně předpokládalo. Výsledky analýzy impaktu projektilu vystřeleného sondou naznačují možné staří pouhých 9 milionů let.

  celý článek

  Japonská sonda Hayabusa2 se vydala na cestu zpět k Zemi, na palubě veze vzorky hornin z planetky Ryugu

  13. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Po roce a půl zkoumání planetky Ryugu se japonská sonda Hayabusa2 ve středu vydala zpět k Zemi. Na palubě veze vzorky hornin z planetky se kterými k Zemi dorazí ke konci roku 2020.

  Japonská sonda Hayabusa2 vypustila na povrch planetky Ryugu posledního robota

  4. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Japonská sonda Hayabusa2 vypustila na povrch planetky Ryugu posledního robotaVesmírná sonda Hayabusa2, která zkoumá blízkou planetku Ryugu, vypustila další malou robotickou sondu k jejímu povrchu. Robot s označením MINREVA-II2 je poslední z celé řady zařízení, která sonda k povrchu vyslala. Do konce tohoto roku se sonda vydá zpátky na Zemi se vzorky, které odebrala v posledních měsících.

  celý článek

  Japonská sonda Hayabusa2 podruhé dosedla na planetku Ryugu a posbírala další vzorky

  11. 7. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Japonská sonda Hayabusa2 podruhé dosedla na planetku Ryugu a posbírala další vzorkyJaponská vesmírná agentura JAXA poslala ve středu signál sondě Hayabusa2, aby se začala přibližovat k planetce Ryugu. Během noci na čtvrtek sonda dosedla na její povrch a posbírala již podruhé vzorky hornin. Jejím cílem byl kráter, který vytvořila v dubnu, kde jsou k dispozici horniny do té doby ukryté pod povrchem. Vzorky sonda nakonec doveze zpátky na Zemi k analýze.

  celý článek