
Mezinárodní tým astronomů zachytil pomocí vesmírného teleskopu Fermi extrémně zářivou erupci gama záření z blazaru DA 193. Jde o výjimečnou událost, protože tento vzdálený objekt má vysoký červený posuv a u takových nejsou podobné události běžné. Blazary jsou obecně nejpočetnějším zdrojem gama záření mimo naši galaxii, to však neplatí pro takto energetickou událost, jaká byla detekována, ani pro objety s tak výrazným červeným posuvem.
Červený posuv indikuje s jakou rychlostí se od nás pozorovaný objekt vzdaluje. Díky rozpínání vesmíru platí, že čím vzdálenější objekt, tím výraznější červený posuv. Dosavadní výzkum ukazuje, že právě blazary s vysokým červeným posuvem jsou nejzářivější.
Jako blazar astronomové označují vzdálené aktivní galaktické jádro (AGN), z jehož pólů vychází proudy radiace, a jeden z nich míří přímo k Zemi. Uvnitř AGN se nachází supermasivní černá díra, která konzumuje hmotu ze svého okolí. Jejich aktivita je v čase proměnlivá v závislosti na dění v jádru a jeho okolí.