Jedna ze čtyř kamer teleskopu Hubble přestala pracovat

09. 01. 2019
Během úterka přestala pracovat jedna ze 4 kamer vesmírného teleskopu Hubble. Podle NASA jde o hardwarovou chybu na širokoúhlé kameře, která by však mohla být opravena záložní elektronikou. Ostatní tři snímací přístroje pracují v pořádku a provoz teleskopu tak není ohrožen. NASA očekává pokračování pozorování hvězdné oblohy zatímco bude zkoumat příčinu problému a možnosti jeho nápravy.
Přístroj Wide Field Camera 3 byl na teleskop namontován při poslední servisní misi v roce 2009 a zkoumal vesmír ve viditelném spektru, blízkém infračerveném a také ultrafialovém. Kamera byla například například při objevech měsíců u Pluta a Neptunu ale také při zkoumání vzdálených oblastí vesmíru.
Kromě širokoúhlé Wide Field Camera 3 disponuje Hubble ještě třemi dalšími:
- Advanced Camera for Surveys (ACS),
- Space Telescope Imaging Spectrograph (STIS)
- Cosmic Origins Spectrograph (COS)
Vesmírný teleskop Hubble je podle NASA po poruše gyroskopu opět v normálním provozu
29. 10. 2018 Teleskop Hubble byl odstavený asi dva týdny, příčinou byl vadný gyroskop, který zajišťuje orientaci teleskopu na pozorované hvězdy. Operátoři mise naštěstí zprovoznili gyroskop záložní, díky kterému se mohl teleskop opět vrátit do služby. Hubble má gyroskopů hned několik a mohl by fungovat i s jedním z nich, výsledky by však nebyly tak kvalitní jako s alespoň třemi gyroskopy. NASA očekává, že teleskop bude sloužit ještě několik let.
Nově aktivovaný gyroskop byl odstaven už před několika lety, když jeho výkon neodpovídal představám operátorů mise. Nyní se jej pokusili znovu uvést do provozu, nicméně nepředvídatelné chování gyroskopu přetrvávalo, až po několika dalších pokusech se jej podařilo přivést do přijatelného stavu.
Mise teleskopu Hubble tak může opět pokračovat. Do vypuštění teleskopy JWST (James Webb Space Talescope) v příštím roce je Hubble stále nejvýkonnějším zařízením pro pozorování vzdáleného vesmíru v optickém a blízkém infračerveném světle. NASA a ESA, které teleskop Hubble společně provozují, očekávají, že oba teleskopy budou ve službě několik let vedle sebe.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích