do not follow here
Hubble < LIVING fUTURE

Dalekohled Jamese Webba odhalil barvu nejvzdálenější známé hvězdy Earendel

Hvězdu Earendel objevili astronomové pomocí vesmírného dalekohledu Hubble a gravitační čočky v roce 2022. Světlo, které dnes pozorujeme, hvězdu opustilo v době, kdy bylo vesmíru méně než miliarda let. Nová pozorování dalekohledem Jamese Webba nyní odhalila více o této doposud tajemné hvězdě. Jedná se o hvězdu spektrálního typu B, která je milionkrát jasnější než Slunce.

MiseStartStatus
missions icon Hubble 24. 4. 1990 Probíhá
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Gravitační čočka

Gravitační čočka je jev, při kterém je světlo vzdáleného objektu deformováno masivním objektem v popředí. Objekt v popředí, většinou masivní hvězda nebo celá galaxie, tak vlastně působí podobně jako čočka v dalekohledu. Díky tomuto efektu lze získat zajímavé informace o vzdálených objektech ve vesmíru.

Mikro čočka

Gravitační mikro čočka je podobná metoda, pomocí které je ve stejné situaci zkoumán objekt v popředí.

Earendel je podlé nové studie, která vychází z dat z JWST, masivní hvězda s teplotami nad 11 tisíc °C, tedy dvakrát více než má Slunce. Podobné hvězdy mají až 15násobek hmotnosti Slunce.

Spektrální typ Earendel je O, tedy mělo by se jednat o hvězdu s bílou až modrou barvou. Na snímcích z teleskopů Hubble i JWST je sice červená, to je však způsobeno rozpínáním vesmíru, které prodlužuje vlnovou délku světla a posouvá ji směrem k červené barvě (rudý posuv).

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hubble

Načítám stránku...
x zrušit