do not follow here
Vesmír < LIVING fUTURE

Teleskop Hubble vyfotografoval zatím nejvzdálenější hvězdu: 28 miliard světelných let daleko

Díky unikátnímu postavení několika galaxií se vědcům podařilo identifikovat zatím nejvzdálenější hvězdu ve vesmíru. Nachází se neuvěřitelných 28 miliard světelných let a byla objevena díky fenoménu známému jako gravitační čočka. Hvězda s neformálním označením Earendel by mohla mít podle odhadu astronomů až 500 slunečních mas.Gravitační čočka

Gravitační čočka je jev, při kterém je světlo vzdáleného objektu deformováno masivním objektem v popředí. Objekt v popředí, většinou masivní hvězda nebo celá galaxie, tak vlastně působí podobně jako čočka v dalekohledu. Díky tomuto efektu lze získat zajímavé informace o vzdálených objektech ve vesmíru.

Mikro čočka

Gravitační mikro čočka je podobná metoda, pomocí které je ve stejné situaci zkoumán objekt v popředí.

Gravitační čočku v tomto případě způsobily galaxie v kupě WHL0137-08. Astronomové jejím směrem zamířili teleskop Hubble a posbírali světlo za celkem 9 hodin. Na snímcích se objevila hvězda s rudým posuvem z=6,2, jejíž světlo gravitace bližších galaxií zvětšila podobně jako lupa.

Hvězda má podle nové studie publikované v magazínu Nature mezi 50 a 500 hmotnostmi Slunce a září milionkrát více. Světlo, které Hubble zachytil, hvězda Earendel emitovala v době, kdy byl vesmír méně než miliardu let. Díky jeho rozpínání se nicméně nachází úctyhodných 28 miliard světelných let daleko.

Předchozí rekordman Icarus (MACS J1149 Lensed Star 1) byl objeven také teleskopem Hubble v roce 2018. Tuto hvězdu teleskop pozoroval asi 4 miliardy let po vzniku vesmíru ve vzdálenosti asi 14 miliard světelných let.Nejedná se nicméně o nejvzdálenější pozorovaný objekt ve vesmíru. Tím je galaxie GN-z11, která se nachází asi 32 miliard světelných let daleko. 

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Vesmír
Načítám stránku...
x zrušit