do not follow here
Vesmír < LIVING fUTURE

Na snímku z teleskopu Jamese Webba se ukrývala druhá a čtvrtá nejvzdálenější galaxie ve vesmíru

Nově objevené galaxie se nacházejí v oblasti zvané Pandořina kupa (Abell 2744, Pandora´s Cluster), která je vzdálená asi 33 miliard světelných let od Země. Světlu z těchto galaxií trvalo 13,4 miliardy let, než se dostalo na Zemi, což znamená, že vznikly v době, kdy byl vesmír starý jen asi 330 milionů let.

MiseStartStatus
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Galaxie s označením UNCOVER z-12 a UNCOVER z-13 jsou výrazně větší než ty, které byly v podobné vzdálenosti pozorovány. Jedna z nich je asi šestkrát větší a má kolem 2 000 světelných let v průměru. To je sice drobek v porovnání s Mléčnou dráhou, která má asi 100 tisíc světelných let v průměru, v tomto období vývoje vesmíru však byly galaxie výrazně menší.

Galaxie byly objeveny na infračerveném snímku z teleskopu JWST. Jsou tvořeny hlavně z vodíku a helia, což není nijak překvapivé, protože podíl těchto prvků byl v raném vesmíru větší než dnes.

Zkoumání vzdálených galaxií je důležité pro pochopení toho, jak se vesmír vyvíjel v prvních miliardách let své existence. Jejich studium vědcům pomáhá pochopit procesy, které vedly k vytvoření hvězd, planet, galaxií a následně i větších struktur.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?
  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

  Další zprávy z kategorie
  Vesmír

  tag icon
  Další články z kategorie
  Vesmír
  Načítám stránku...
  x zrušit