Io < LIVING fUTURE

Ne všechny sopečné erupce generují teplo, na měsíci Io je astronomové zachytili pomocí sodíku

Významná sopečná aktivita byla na měsíci Io detekována prostřednictvím měření zářivosti sodíkových oblaků v magnetosféře planety Jupiter. Tyto erupce se nicméně neobjevily při pozorování infračerveného záření v okolí planety, což naznačuje, že šlo o jiný druh sopečné činnosti, než takový, který produkuje lávu. Podobné erupce se objevují také na Zemi, většinou je při nich vypuštěno do atmosféry velké množství plynů a prachu.

Io, měsíc planety Jupiter

Io, měsíc planety Jupiter Měsíc Io je sopečně nejaktivnější těleso ve sluneční soustavě. Jeho povrch je pokryt sopkami a materiálem, který z nich pochází.Sopečná aktivita popsaná ve studii publikované v magazínu Astrophysical Journal Letters proběhla na přelomu roků 2017 a 2018. Plyny z ní se dostaly z nitra měsíce Io až na oběžnou dráhu planety Jupiter, na které byly detekovatelné až do června 2018. Zároveň však nebyla detekována související tepelná aktivita prostřednictvím infračerveného záření, což naznačuje, že zřejmě nedošlo k produkci lávy.

Měsíc Io je velmi aktivní, na jeho povrchu se vyskytuje nejméně 400 aktivních sopek. Část materiálu z jejich erupcí vyplňuje řídkou atmosféru měsíce a část se dostává až do okolí planety Jupiter, kde je zachycena silnou magnetosférou.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Io
tag icon
Další články z kategorie
Io