do not follow here
Starship < LIVING fUTURE

Elon Musk naznačil cenu cesty na Mars, měla by být dostupná pro běžného člověka

Život na Marsu se zdá být každým rokem reálnější. Na rozdíl od NASA a dalších vesmírných agentur, které se zatím soustředí na výzkum vesmíru malým okruhem vyvolených, intenzivně trénovaných astronautů, má společnost SpaceX cíl výrazně jiný: dostupné cesty na sousední planetu pro úplně obyčejné lidi. Podle Elona Muska by měla být cena za cestu na Mars srovnatelná s koupí domu, což by mělo umožnit postupnou kolonizaci Marsu.Zpáteční cesta by tak mohla podle majitele SpaceX zpočátku vyjít na 500 000 dolarů, postupně by však mohla klesnout až pod 100 000 dolarů. Částka se bude hodně odvíjet od poptávky a od toho, jak složité bude vybudovat infrastrukturu pro výrobu potřebných materiálů přímo na Marsu. Tím má na mysli jak výrobu paliva pro zpáteční cestu vesmírných lodí, tak také zásobování samotné kolonie.

Dosavadní vesmírní turisté létali pouze na oběžnou dráhu Země a platili za to více než 50 milionů dolarů. Takovou cestu si tedy mohli dovolit pouze hodně majetní. Za utracenou částku získali několik dní na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, na kterou se dostali ve stísněné vesmírné lodi Sojuz, společně s běžnou posádkou stanice. 

Další možností, jak se dostat do vesmíru, by už letos měly být tzv. suborbitální lety, které připravují společnosti Virgin Galactic a Blue Origin, každá se svým vlastním přístupem. V obou případech však půjde řádově o jednotky až desítky minut ve stavu beztíže, po kterých se vesmírní turisté opět vrátí na Zemi. Předpokládané ceny za jeden let se pohybují v okolí 200 000 dolarů.

Pokud plán SpaceX vyjde, mohly by se lety na Mars stát pro stovky lidí realitou už do deseti let. Elon Musk dokonce optimisticky plánuje první let lodi Starship na Mars s posádkou na rok 2024 a následně vždy několikrát každé dva roky, kdy se Země a Mars pohybují na svých oběžných drahách blízko sebe.

Zkušenost nicméně napovídá, že vývoj tak rychlý nebude. Kromě financování je třeba vyřešit velké množství technologických potíží, které doposud nebyly ani otestovány. Ambiciózní vývoj však jde neustále kupředu a společnost SpaceX před pár dny otestovala nový motor pro svou masivní vesmírnou loď. Ještě letos by měl její prototyp Starship Hopper projít atmosférickými testy a v příštím roce by mohla první Starship letět na oběžnou dráhu Země.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Starship

Načítám stránku...
x zrušit