Elon Musk naznačil cenu cesty na Mars, měla by být dostupná pro běžného člověka

Život na Marsu se zdá být každým rokem reálnější. Na rozdíl od NASA a dalších vesmírných agentur, které se zatím soustředí na výzkum vesmíru malým okruhem vyvolených, intenzivně trénovaných astronautů, má společnost SpaceX cíl výrazně jiný: dostupné cesty na sousední planetu pro úplně obyčejné lidi. Podle Elona Muska by měla být cena za cestu na Mars srovnatelná s koupí domu, což by mělo umožnit postupnou kolonizaci Marsu.

Starship, oblet Měsíce

Starship, oblet Měsíce vesmírná loď Starship společnosti SpaceX při obletu Měsíce.Zpáteční cesta by tak mohla podle majitele SpaceX zpočátku vyjít na 500 000 dolarů, postupně by však mohla klesnout až pod 100 000 dolarů. Částka se bude hodně odvíjet od poptávky a od toho, jak složité bude vybudovat infrastrukturu pro výrobu potřebných materiálů přímo na Marsu. Tím má na mysli jak výrobu paliva pro zpáteční cestu vesmírných lodí, tak také zásobování samotné kolonie.

Dosavadní vesmírní turisté létali pouze na oběžnou dráhu Země a platili za to více než 50 milionů dolarů. Takovou cestu si tedy mohli dovolit pouze hodně majetní. Za utracenou částku získali několik dní na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, na kterou se dostali ve stísněné vesmírné lodi Sojuz, společně s běžnou posádkou stanice. 

Další možností, jak se dostat do vesmíru, by už letos měly být tzv. suborbitální lety, které připravují společnosti Virgin Galactic a Blue Origin, každá se svým vlastním přístupem. V obou případech však půjde řádově o jednotky až desítky minut ve stavu beztíže, po kterých se vesmírní turisté opět vrátí na Zemi. Předpokládané ceny za jeden let se pohybují v okolí 200 000 dolarů.

Pokud plán SpaceX vyjde, mohly by se lety na Mars stát pro stovky lidí realitou už do deseti let. Elon Musk dokonce optimisticky plánuje první let lodi Starship na Mars s posádkou na rok 2024 a následně vždy několikrát každé dva roky, kdy se Země a Mars pohybují na svých oběžných drahách blízko sebe.

Zkušenost nicméně napovídá, že vývoj tak rychlý nebude. Kromě financování je třeba vyřešit velké množství technologických potíží, které doposud nebyly ani otestovány. Ambiciózní vývoj však jde neustále kupředu a společnost SpaceX před pár dny otestovala nový motor pro svou masivní vesmírnou loď. Ještě letos by měl její prototyp Starship Hopper projít atmosférickými testy a v příštím roce by mohla první Starship letět na oběžnou dráhu Země.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Starship

Prototyp Starship SN9 prošel druhým a třetím statickým zážehem před blížícím se letem do výšky několika kilometrů

14. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

Před připravovaným testovacím letem do výšky 12,5 kilometru prošel v noci na čtvrtek prototyp SN9 dvěma statickými zážehy. Oznámil to Elon Musk na svém twitterovém účtu. Oba zážehy motorů proběhly úspěšně a bez komplikací. Samotný let, který naváže na prosincový let prototypu SN8, tak lze očekávat během několika dní.

Prototyp Starship SN9 zažehl poprvé své motory, zatím při statickém testu

7. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

Nejnovější varianta vesmírné lodi Starship podstoupila ve čtvrtek tzv. statický zážeh, při kterém dochází k zažehnutí motorů na krátkou dobu, ale prototyp ještě zůstává na svém místě. Tento test znamená, že se Starship brzy pokusí o další atmosférický let, který naváže na prosincový let prototypu SN8 do výšky přes 10 kilometrů. SN9 by mohla vzlétnout během několika dní, přesné datum ale zatím stanoveno nebylo.

celý článek

Starship SN9 se posouvá na startovací rampu, naváže na úspěch explodovaného prototypu SN8

22. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

Nový prototyp vesmírné lodi Starship se chystá na startovací rampu v areálu Boca Chica v Texasu, kde SpaceX obří vesmírnou loď vyvíjí. Podobně jako její předchůdce SN8, má i SN9 letět do výšky 12,5 kilometru, tento testovací let by mohl proběhnout ještě letos. Následující testy by potom měly probíhat při letu do výšky mezi 15 a 20 kilometry.

celý článek

Prototyp obří Starship vyletěl přes 10 kilometrů vysoko a explodoval při přistání

10. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

15 minut před půlnocí našeho času zažehl prototyp vesmírné lodi Starship své tři motory a vylétl do výšky 12,5 kilometru. Během asi sedmiminutového letu provedla loď několik manévrů a vrátila se zpět na místo startu. Rychlost při přiblížení zemi však byla příliš vysoká a došlo k explozi. Elon Musk přesto označil test za velký úspěch, společnost SpaceX při něm získala všechna potřebná data.

celý článek

Starship SN8 se připravuje na let do výšky 15 km, mohl by proběhnout do konce listopadu

25. 11. 2020 (novější než zobrazený článek)

Po úterním statickém zážehu tří motorů Raptor se prototyp vesmírné lodi Starship s označením SN8 připravuje na první let vysoko do atmosféry. Podle plánů SpaceX by mohl první prototyp vybavený aerodynamickou špičkou letět až do výše 15 kilometrů. Pokud se neobjeví nějaká komplikace, tento let by se mohl uskutečnit do 30. listopadu.

celý článek

Podle Elona Muska by mohla první Starship letět k Marsu už za 4 roky

20. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

Společnost SpaceX zatím zkouší čím dál komplexnější prototypy vesmírné lodi Starship a podle Elona Muska by první z nich mohla už za 4 roky letět k Marsu. Kromě toho by už za dva roky mohla letět první Starship k Měsíci, kam by pro NASA mohla vozit náklad. Během několika týdnů by testy měly dojít do fáze, kdy budou prototypy létat do výšky několika kilometrů.

celý článek

Starship SN8 se připravuje na svůj první let, nově by měl být do výšky 15 kilometrů

28. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

Prototyp SN8 vesmírné lodi Starship dorazil na místo startu v zařízení Boca Chica v Texasu, kde SpaceX novou raketu a vesmírnou loď vyvíjí. Na rozdíl od předchozích prototypů bude SN8 vybavena špičkou, aerodynamickými letkami a také třemi motory Raptor. Oproti původním plánům byla změněna výška letu plánovaného už na říjen - z 20 na 15 kilometrů - i to je nicméně velký posun oproti výšce 150 metrů, kam vystoupal předchozí prototyp SN6 na začátku září.

celý článek