Izraelská lunární sonda se nečekaně restartovala, mohlo by to zpozdit její přílet na Měsíc

První izraelská a zároveň první nevládní sonda k Měsíci Beresheet se v noci z pondělí na úterý nečekaně restartovala. Díky tomu došlo ke zrušení plánovaného manévru, který ji měl posunout na vyšší oběžnou dráhu a přiblížit k Měsíci. Podle operátorů mise nejde zatím o nijak vážný problém a kromě možného zpožděného příletu k Měsíci by to nemělo misi nijak ohrozit. Přesto teď věnují maximální úsilí tomu, aby zjistili, co za vypnutím sondy stálo, aby tomu mohli příště předejít.

Beresheet, cesta k Měsíci

Beresheet, cesta k Měsíci Cesta izraelské sondy Beresheet k Měsíci.Izraelská sonda Beresheet vyletěla nad oběžnou dráhu Země na raketě Falcon 9 minulý pátek. Aktuálně obíhá Zemi na eliptické oběžné dráze a pro svou další cestu k Měsíci využívá gravitaci naší planety. Při každém průletu kolem Země sonda zažehne na tři minuty své trysky, což ji dostane na vyšší oběžnou dráhu a blíže k Měsíci. 

Příčina restartu palubního počítače sondy zatím není jasná. Inženýři mise zkoumají, co k němu mohlo vést, a snaží se zabránit opakování této situace. Při plánování manévrů na oběžné dráze bylo počítáno s určitou rezervou, vynechání jednoho nebo dvou manévrů misi, ani její harmonogram, tedy neohrozí. Pokud by se nicméně problém opakoval, mohlo by to znamenat pozdější přílet sondy k Měsíci. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Beresheet