Sonda Hayabusa2 se chystá vytvořit kráter na planetce Ryugu

Japonská vesmírná agentura JAXA v pondělí oznámila, že po prvním odběru vzorků z konce února bude následovat druhý odběr - ze dna kráteru, který sonda sama vytvoří. Získá tak k analýze horniny ukryté pod povrchem, které nebyly vystaveny kosmickému záření, jako ty na povrchu. Kráter vznikne po dopadu asi dvoukilového tělesa, které sonda k povrchu vystřelí 5. dubna. Celá operace bude vyžadovat ukrytí sondy za planetku, aby nebyla poškozena materiálem z povrchu.

Ryugu, snímek z povrchu

Ryugu, snímek z povrchu Snímek povrchu planetky Ryugu z 23. září 2018 pořízený Roverem-1B.Den předem začne sonda klesat k povrchu planetky, aby k ní mohla vypustit kuželovité těleso s výbušninou a samotným nábojem. Exploze vystřelí měděný projektyl rychlostí 2 km/s k povrchu, který by měl vytvořit kráter o průměru 10 metrů a hloubce 1 metru. To je za předpokladu, že se pod povrchem ukrývá relativně měkký materiál. Pokud půjde o tvrdou skálu, kráter bude menší.

Samotný dopad projektylu však sonda pozorovat nebude. Při nárazu se totiž ukryje na druhé straně planetky, aby nebyla zasažena úlomky. Celou akci tak bude sledovat kamera, kterou sonda na oběžné dráze planetky vypustí.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Hayabusa