Teleskop o velikosti celé planety poprvé vyfotil detail černé díry

Černou díru už z definice není možné vyfotit, je tak masivní, že její gravitace pohltí nejen veškerou hmotu v její blízkosti, ale i světlo. Co však vyfotit lze, je její bezprostřední okolí, konkrétně hranice horizontu události. A právě to se podařilo unikátnímu projektu s názvem Event Horizon Telescope (Teleskop Horizontu Události), který propojil zařízení z několika kontinentů a vědce ze 40 zemí.

Černá díra v galaxii M87

Černá díra v galaxii M87 Supermasivní černá díra v galaxii M87 zachycená teleskopem EHT.Zachycená supermasivní černá díra se nachází v eliptické galaxii M87 ve vzdálenosti 55 milionů světelných let. Tato černá díra má podle odhadu vědců až 6,5 miliard hmotností slunce. Teleskop EHT kromě tohoto objektu pozoroval také supermasivní díru v jádru naší vlastní galaxie, která je sice tisíckrát blíž, zato ale tisíckrát menší, ve výsledku se tedy z pohledu ze Země jeví oba objekty stejně velké.

A co na snímku tedy vlastně vidíme? Jde o disk materiálu padajícího do černé díry, který kolem ní vysokou rychlostí obíhá. Tento materiál se třením zahřívá na vysoké teploty a září velmi intenzivně v rentgenovém spektru. Oproti tomu černá díra nezáří a tmavá oblast na snímku tak ukazuje tzv. stín, kde záření akrečního disku není tolik intenzivní.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Event Horizon Telescope

Historická data ukazují kolísání světelného půlměsíce kolem stínu černé díry v blízké galaxii

29. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

V roce 2019 ukázali vědci pracující s Event Horizon Teleskopem první snímek bezprostředního okolí černé díry. Jejich cílem byla supermasivní černá díra v jádru galaxie M87. Nyní vědci analyzovali historická data z let 2009-2013, aby zjistili, jak se objekt choval v minulých letech.

celý článek

Teleskop, který letos poprvé vyfotil černou díru, se chystá na první video černé díry

6. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

Oranžovo-černý snímek černé díry letos na jaře obletěl celou planetu a nadchnul nespočet lidí. K jeho pořízení bylo potřeba propojit výkonné teleskopy po celém světě do jednoho zařízení nazvaného Event Horizon Telescope. Pro další krok, pořízení pohyblivého videa, to však nestačí - vědci potřebují ještě větší počet propojených teleskopů. A právě na to získali nové finance od americké National Science Foundation (NSF).

celý článek

Astronomové se poprvé zaměřili na poloměr černé díry, pomocí unikátního teleskopu EHT

1. 10. 2012

Event Horizon Telescope (EHT, Teleskop pro pozorování horizontu události) je dlouhodobý astronomický projekt, jehož cílem je prostřednictvím propojení teleskopů po celém světě pozorovat detailně černé díry a jejich okolí. Aby si tuto techniku vyzkoušeli se zatím třemi teleskopy na Havaji, v Kalifornii a Arizoně, zamířili astronomové tato tři zařízení ke galaxii M87, v jejímž centru dřímá supermasivní černá díra o hmotnosti šesti miliard Sluncí.

celý článek

S unikátním teleskopem Event Horizon chtějí astronomové poprvé přímo pozorovat černou díru

19. 1. 2012

V oboru astronomie se schyluje k převratné události, radioteleskopy po celém světě se připravují zaměřit svá zrcadla ke středu Mléčné dráhy a poprvé v historii důkladně prozkoumat supermasivní černou díru v centru naší domovské galaxie. Projekt se nazývá Event Horizon Telescope a bude se jej účastnit 50 teleskopů, které spojí své síly a vytvoří obří superteleskop se zrcadlem velkým jako celá naše planeta. Fyzikové i astronomové z celého světa se dnes sjeli do Tusconu (USA), kde budou ladit konkrétní detaily programu.

celý článek