do not follow here
Gravitační vlny < LIVING fUTURE

Astronomové možná poprvé zachytili gravitační vlny vzniklé při kolizi černé díry a neutronové hvězdy

Gravitační vlny včera možná přinesly první pozorování černé díry, jak pohlcuje neutronovou hvězdu. Pokud se tato informace potvrdí, půjde o první evidenci o existenci podobných binárních systémů ve vesmíru. Tyto zprávy přicházejí pouhý den po detekci teprve druhé kolize neutronových hvězd. Vědci aktuálně ještě sbírají další informace o těchto nových událostech, které detekovaly nedávno aktualizované observatoře LIGO a Virgo gravitačních vln v Americe a Evropě.26. dubna reportovaly observatoře gravitačních vln LIGO a Virgo nezvyklá data. Další informace se teď ještě pokouší vědci získat prostřednictvím konvenčních teleskopů po celém světě. Získané informace jsou nadále analyzovány a vkládány do počítačových simulací, aby je vědci mohli interpretovat co nejpřesněji. Zatím však vše nasvědčuje tomu, že se jedná o kolizi neutronové hvězdy s černou dírou, i když vědci přiznávají, že jde o relativně slabý signál, který možná nemusí mít jednoznačnou interpretaci.

Událost dostala provizorní označení #S190426c a nachází se 1,2 miliard světelných let daleko. Pozici pravděpodobného zdroje těchto gravitačních vln vědci z gravitačních observatoří rychle zveřejnili, aby ji ostatní astronomové mohli pozorovat s dalšími teleskopy a získat více informací.

Kolize neutronových hvězd

Den předtím, 25. dubna, se detektorům podařil další kousek: pozorovaly kolizi dvou neutronových hvězd, terpve druhou v historii. Tentokrát se zdroj těchto vln nachází asi třikrát dál než před dvěma roky, ve vzdálenosti asi 500 milionů světelných let. Nepodařilo se však ihned přesně určit, kde ke kolizi došlo, tuto informaci astronomové získali až den poté. Nyní se s teleskopy po celém světě zaměřují na identifikovanou oblast a hledají elektromagnetickou radiaci, která by kolizi neutronových hvězd měla doprovázet.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Gravitační vlny

tag icon
Další články z kategorie
Gravitační vlny
Načítám stránku...
x zrušit