do not follow here
Hayabusa < LIVING fUTURE

Vzorky z planetky Itokawa dovezené sondou Hayabusa v roce 2010 překvapivě obsahují vodu

Japonská vesmírná sonda Hayabusa přivezla jako první v roce 2010 na Zemi vzorky hornin z blízké planetky Itokawa. V kapsli, která na Zemi přistála, bylo identifikováno na 1500 malých zrnek, která měla podle analýzy složení podobné meteoritům. Obsahovala minerály olivín, pyroxen, nebo sírany. Nicméně nikoho nenapadlo se dívat po vodě, dokud se část vzorků nedostala do rukou vědců na Arizona State University.Americká univerzita dostala ke studiu 5 zrnek z planetky Itokawa ve dvou z nich potvrdila výskyt pyroxenu. V horninách ze Země obsahuje tento minerál ve své krystalické struktuře molekuly vody. Vědci tedy pomocí speciálního instrumentu NanoSIMS (Nanoscale Secondary Ion Mass Spectrometer) prozkoumali vzorky a našli v nich překvapivě velké množství vody.

Podíl specifických izotopů vodíku je stejný jako u vzorků ze Země, což napovídá, že podobné planetky mohly být zdrojem vody na naší planetě. 

Aktuálně jsou ve sluneční soustavě aktivní dvě podobné mise: japonská Hayabusa2 u planetky Ryugu a americká OSIRIS REx u planetky Bennu. Obě mají za cíl přivézt další vzorky hornin k analýze.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hayabusa

tag icon
Další články z kategorie
Hayabusa
Načítám stránku...
x zrušit