Falcon Heavy potřetí: raketa odstartovala v 8:30 na 6 hodin trvající misi

24. 6. 2019

Třetí let rakety Falcon Heavy vynese 24 satelitů na tři různé oběžné dráhy. Jde o zatím nejkomplexnější misi SpaceX, která bude trvat víc než 6 hodin. Kromě toho se jedná také o první noční start této aktuálně nejsilnější používané rakety. Raketa úspěšně odstartovala v 8:30 našeho času.

Falcon Heavy na startovací rampě

Falcon Heavy na startovací rampě Raketa Falcon Heavy vztyčená na startovací rampě 39a na mysu Canaveral na Floridě.Podobně jako u ostatních letů raket SpaceX se všechny tři rakety, že kterých se tělo Falcon Heavy skládá, vrátí zpět na Zemi. Dvě boční přídavné rakety přistanou zároveň asi 15 km od místa startu, raketa centrální dosedne asi 1 200 km daleko na loď v oceánu.

Sledujte živě

9:05 Všechny tři rakety prvního stupně úspěšně odvedly svou práci a vrací se zpátky na Zemi. Druhý stupeň pokračuje s nákladem do větší výšky. 9:10 Dvě boční přídavné rakety úspěšně přistály. Centrální raketa explodovala při pokusu o přistání na lodi OCISLY v oceánu. 9:11 Druhý stupeň rakety Falcon Heavy mezitím začal vypouštět první družice. 9:43 Druhý stupeň zažehnul znovu svůj motor, aby se dostal na vyšší oběžnou dráhu, kde vypustí další družice. 10:00 SpaceX se podařilo zachytit polovinu krytu, který chránil náklad při cestě do vesmíru. 12:30 Druhý stupeň Falconu se s posledním zážehem dostal na konečnou oběžnou dráhu s apogeem 6 000 kilometrů.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Falcon

  První ostrý let vesmírné lodi Crew Dragon se kvůli problémům s raketou Falcon 9 odkládá o několik dní

  11. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

  První ostrý let vesmírné lodi Crew Dragon se kvůli problémům s raketou Falcon 9 odkládá o několik dníNASA v sobotu oznámila, že odloží plánovaný let Crew Dragonu se čtyřčlennou posádkou. Důvodem jsou problémy motoru Merlin na raketě Falcon 9 začátkem měsíce, kvůli kterým došlo k odložení startu s novou GPS družicí. Podle oficiálního vyjádření se start mise s označením Crew-1 k ISS posouvá z 31. října na začátek až polovinu listopadu.

  Během 24 hodin došlo k přerušení startu hned tří raket

  2. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Během 24 hodin došlo k přerušení startu hned tří raketDvě rakety ve čtvrtek a jedna v pátek neodstartovaly do vesmíru, jak bylo plánováno. Jedná se o rakety Delta IV Heavy, Falcon 9 a Antares. Ve všech případech bylo zastaveno odpočítávání krátce před startem, kvůli automatické detekci potenciálního problému s raketou.

  celý článek

  Raketa Falcon 9 už po šesté přistála po úspěšném letu na oběžnou dráhu

  18. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Raketa Falcon 9 už po šesté přistála po úspěšném letu na oběžnou dráhuSpolečnost SpaceX dnes vynesla na oběžnou dráhu další várku družic Starlink. Letěla s nimi do vesmíru raketa Falcon 9, pro kterou šlo o celkem šestou misi. Žádná jiná raketa ještě tolikrát neletěla. Na oběžné dráze je nyní už celkem 653 družic Starlink, které budou poskytovat internet po celé planetě.

  Společnost SpaceX v pátek ráno úspěšně vypustila dalších 57 družic Starlink

  7. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Předchozí starty raket Falcon 9 vynesly 60 družic Starlink. Tentokrát jich bylo pouze 57, protože s nimi letěly ještě dvě družice na pozorování Země. Raketa Falcon 9, která družice vynesla letěla už po páté, po letu na oběžnou dráhu opět úspěšně přistála na Zemi.

  Crew Dragon automaticky zakotvil s posádkou u Mezinárodní vesmírné stanice

  31. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Crew Dragon automaticky zakotvil s posádkou u Mezinárodní vesmírné staniceV sobotu večer proběhl odložený start rakety Falcon 9 s vesmírnou lodí Crew Dragon, která vynesla na oběžnou dráhu posádku dvou astronautů Douglase Hurleyho and Roberta Behnkena. Jde po devíti letech o první let astronautů do vesmíru ze Spojených států. V neděli večer čeká astronauty kotvení u Mezinárodní vesmírné stanice.

  celý článek

  Animace: jak rakety spotřebovávají své palivo?

  19. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Animace: jak rakety spotřebovávají své palivo?Kdyby byly rakety průhledné, viděli bychom, jak spotřebovávají své palivo. Animace publikovaná na youtube kanálu uživatele Hazegrayart porovnává rakety Saturn V, Falcon Heavy, SLS a Raketoplán, při letu na oběžnou dráhu.

  celý článek

  NASA plánuje vypustit první dva moduly lunární stanice Gateway na jedné raketě

  8. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

  NASA plánuje vypustit první dva moduly lunární stanice Gateway na jedné raketěPrvní moduly stanice Gateway Power and Propulsion Element (PPE) a Habitation and Logistics Outpost (HALO) poletí do vesmíru na jediné raketě. Původní plán byl vypustit je při dvou různých startech a spojit je až v na oběžné dráze Měsíce. Cílem této změny je minimalizovat riziko mise a snížit její náklady.

  celý článek