do not follow here
Galaxie < LIVING fUTURE

V sousedství naší galaxie se nachází rozsáhlá prázdnota, která se neustále zvětšuje

Astronomům se podařilo sledováním pohybu sousedních galaxií zmapovat tzv. Lokální prázdnotu, která přímo sousedí s Mléčnou dráhou. Jde o rozsáhlou oblast, s výrazně menším obsahem hmoty než okolní vesmír. Nachází se však za intenzivně zářícím středem naší vlastní galaxie a není tak snadné ji zkoumat přímo.Lokální prázdnota neboli Local Void byla objevena už v roce 1987 astronomy Brentem Tullym a Rickem Fisherem. Od té doby byla sice její existence obecně přijímána, doposud však o tomto regionu nebylo příliš známo. Nyní astronomové vedení Brentem Tullym, zmapovali pohyb 18 tisíc galaxií v naší blízkosti, aby zjistili více o místě, kde téměř žádné galaxie nejsou.

Prázdnota má nejméně 150 milionů světelných let napříč a kromě slabých vláken hmoty se v ní nachází také několik izolovaných trpasličích galaxií. Sousední lokální prázdnota je také propojena prázdnými regiony s dalšími, ještě většími oblastmi s nízkou hustotou hmoty.

Lokální prázdnota sice nemá žádnou gravitační sílu do velké míry však ovlivňuje pohyb galaxií v našem okolí. Galaxie se pohybují směrem k oblastem kde je více hmoty a dál od prázdnoty, čím dochází k jejímu neustálému zvětšování.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Galaxie

tag icon
Další články z kategorie
Galaxie
Načítám stránku...
x zrušit