do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

Nově objevený druh hvězd: jsou malé, velmi zářivé a pulzují

Vědcům se podařilo identifikovat nový druh hvězd, jde o horké pulzující podtrpaslíky (hot subdwarf pulsators), které jsou menší než Slunce a zároveň výrazně více září. Od ostatních hvězd se liší rychlostí svých pulzů v kombinaci se svou zářivostí. Podle vědců by mohlo jít o vzácné hvězdy, které vznikají za situace kdy červenému obru sebere sousední hvězda materiál ještě před tím, než dojde k fúzi helia. Zabrání tak vzniku bílého trpaslíka.Nový druh vědci objevili při hledání binárních hvězd s rychlou rotací. Čtyři z objevených objektů se však chovaly podivně: měnily svou zářivost příliš rychle a výrazně. Jejich pulzy mají frekvenci pouhých pár minut a jejich záře se mění o až 5 %.

Podle studie publikované v magazínu The Astrophysical Journal Letters mají nově objevené hvězdy teploty až 9x vyšší než Slunce. Mají přitom pouze asi 10 % jeho velikosti a něco mezi 20 a 50 % jeho hmotnosti.Bílý trpaslík

Když hvězdě velikosti Slunce dojde palivo pro termojadernou fúzi, odhodí svrchní vrstvy do svého okolí a její jádro se smrskne do malého hustého objektu. Výsledný bílý trpaslík dosahuje hmotnosti srovnatelné s hmotností Slunce, velikostí je však srovnatelný například se Zemí.

Vědci předpokládají, že z 98 % hvězd ve vesmíru nakonec vzniknou bílí trpaslíci. Neprobíhá v nich už termojaderná fúze a v průběhu svojí existence postupně chladnou. Nakonec z bílého trpaslíka vznikne trpaslík černý, je k tomu ale potřeba více času, než je stáří vesmíru.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

Načítám stránku...
x zrušit