Vědci našli jednu z nejmasivnějších známých černých děr

Astronomům se podařilo zvážit supermasivní černou díru v jádru galaxie Holmberg 15A ve vzdálenosti 700 milionů světelných let. V jejím středu leží objekt o hmotnosti 40 miliard Sluncí, což jej činí jednou z nejmasivnějších známých četných děr. K určení hmotnosti černé díry vědci využili pozorování pohybu hvězd v jejím okolí.

Černá díra v centru Mléčné dráhy

Černá díra v centru Mléčné dráhy Astronomové z NASA pořídili s Hubblovým teleskopem doposud neostřejší snímek galaktického středu Mléčné dráhy. Střed Mléčné dráhy je zahalen do mezihvězdných plynů a prachu, které komplikují jeho pozorování ve viditelném spektru. Tento snímek byl pořízen infračervenou kamerou NICMOS, která místo viditelného světla snímá teplo, které objekty vydávají. Vpravo dole je vidět spirálovité okolí supermasivní černé díry v centru galaxie. Černou díru přímo pozorovat nelze, na fotografii jsou vidět ionizované plyny, které byly zachyceny její gravitací.Horizont události (prostor kolem černé díry, kde je tak silná gravitace, že jí neunikne ani světlo) takto masivní černé díry bude obrovský. Podle odhadu vědců by taková černá díra pohltila celou sluneční soustavu. Předpokládají u ní poloměr kolem 790 AU - Pluto obíhá Slunce ve vzdálenosti do 40 AU a sonda Voyager 1, která nedávno opustila heliosféru, se nachází přes 140 AU daleko.

Podobné ultramasivní černé díry se nacházejí v jádrech obřích galaxií.  Objekt Holm 15A* se nachází v masivní eliptické galaxií Holmberg 15A v galaktické kupě Abel 85. Mohlo by jít o objekt, který vznikl při spojení dvou starých galaxií, v jejichž středu nebylo příliš mnoho hvězd.

Tým vědců, který za objevem stojí, hodlá ultra masivní černou díru Holm 15A* zkoumat dál. Věří, že se jim podaří zjistit více o tom, jak vznikla.

Nejmasivnější černé díry

Označení Hmotnost
slunečních mas
Velikost
AU
TON 618 60 mld 1 300
IC 1101 40-100 mld
S5 0014+81 40 mld
Holm 15A* 40 mld 790
SDSS J102325.31+514251.0 3,31 mld
Sagittarius A* 4 miliony 0,15
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Černé díry