do not follow here
Hayabusa < LIVING fUTURE

Japonská sonda Hayabusa2 vypustila na povrch planetky Ryugu posledního robota

Vesmírná sonda Hayabusa2, která zkoumá blízkou planetku Ryugu, vypustila další malou robotickou sondu k jejímu povrchu. Robot s označením MINREVA-II2 je poslední z celé řady zařízení, která sonda k povrchu vyslala. Do konce tohoto roku se sonda vydá zpátky na Zemi se vzorky, které odebrala v posledních měsících.Robot MINREVA-II2 (MIcro-Nano Experimental Robot Vehicle for Asteroid) byl vyvinut konsorciem japonských univerzit a jeho primárním cílem je ověřit navigaci podobných automatických zařízení v prostředí velmi nízké gravitace.

Sonda Hayabusa2 s sebou k Ryugu přivezla hned několik různých robotů, které postupně vypouštěla na povrch planetky a do jejího okolí. Je mezi nimi čtveřice roverů, které se skákavými pohyby pohybovaly po povrchu, a také kamera, která měla za úkol pozorovat impakt projektylu, který odhalil vrstvy hornin pod povrchem.

Hayabusa

Hayabusa2 je japonská vesmírná sonda, která má za úkol sbírat vzorky hornin z povrchu planetky Ryugu, která obíhá Slunce po podobné oběžné dráze jako Země. Mise navazuje na misi Hayabusa z let 2003-2010, při které jiná japonská sonda zkoumala planetku Itokawa a stala se první sondou, která odebrala vzorky hornin z planetky a dopravila je na Zemi.

Průběh mise

  • 2014, 3. prosince: Start rakety H-IIA
  • 2015, 3. prosince: Průlet kolem Země
  • 2018, 27. července: Vstup na oběžnou dráhu Ryugu
  • 2019, prosinec: Odlet zpět k Zemi
  • 2020, prosinec: Přistání kapsle se vzorky na Zemi
  • 2031: Přílet sondy k planetce 1998 KY26

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o misi

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hayabusa

tag icon
Další články z kategorie
Hayabusa
Načítám stránku...
x zrušit