do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Astronomové našli masivní exoplanetu, která oběhne svou hvězdu za pouhých 18 hodin

Nová exoplaneta byla odhalena při průzkumu NGTS (Next Generation Transit Survey), který probíhá v Čile z observatoře Paranal. Cílem NGTS je hledání exoplanet o velikosti mezi planetou Neptun a Země u zářivých hvězd. Nejčastěji však astronomové při svojí práci pozorují tzv. horké Jupitery, tedy masivní planety, které se nacházejí velmi blízko svým hvězdám. Nově objevená planeta NGTS-10b je dokonce ze známých horkých Jupiterů svojí hvězdě nejblíž.Hvězda NGTS-10 se nachází 1 060 světelných let daleko a je o něco menší než Slunce. Planeta NGTS-10b je zhruba stejně velká jako Jupiter, má však dvakrát větší hmotnost. 

Doposud bylo identifikováno 337 horkých Jupiterů, pro tento typ planet je běžné, že svou hvězdu oběhnou zhruba jednou za 10 dní. Pouze šest z těchto planet potom oběhne svou hvězdu rychleji než za jeden den. Nově objevená planeta má nejkratší známý rok: pouhých 18 hodin.

Exoplaneta NGTS-10b se nachází tak blízko svojí hvězdě, že její tvar by mohl být deformovaný gravitací hvězdy. Navíc je zřejmě za tzv. Rochovým limitem a bude se tak svojí hvězdě neustále přibližovat, dokud ji hvězda nezničí. Podle vědců to však nenastane ještě dalších 38 milionů let, přesto budou v následujících letech planetu detailně pozorovat, aby zjistili, zda se svojí hvězdě skutečně přibližuje.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit